پل معلق مشگین شهر یکی از جاهای دیدنی مشگین شهر و طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه به شمار می‌رود که در دامنه کوه سرفراز سبلان جای گرفته است. این پل با ارتفاع ۸۰ متر بر بالای رودخانه خیاوچایی ساخته شده است و دو متر عرض و ۳۶۵ متر طول دارد. طراح این پل مهندس گنجعلی بیگ است که با الهام از پل «کاپیلانوی ونکوور» کانادا آن را طراحی کرد.

پل معلق مشگین شهر که جزو ۱۰ سازه برتر معماری ایران در حوزه گردشگری قرار دارد، از نوع پل‌هايی است كه عرشه آن‌ها انحنا دارد. در ساخت این پل از کامپوزیت طرح چوب استفاده شده است که مقاومت بالایی در برابر ضربه، رطوبت، حریق و فشار صاعقه دارد. علاوه بر این مواد پلیمری، سنسورهای کنترل حرکتی، بادسنج و دمپرهای خنثی کننده  است. این پل ظرفیت عبور سه هزار بازدیدکننده را دارد.

یکی از جالب‌ترین بخش‌های این پل، بخش شیشه‌ای آن است که در وسط پل قرار دارد. در هنگام عبور از روی این قسمت می‌توانید زیر پای خود و دره را ببینید. در زمان عبور از روی پل از دویدن و پرش خودداری کنید. این کار موجب ایجاد نوسان پل می‌شود و ممکن است برای کودکان و افراد سال‌خورده مشکل ایجاد کند و باعث زمین خوردن آن‌ها شود.

دیدنی های پل معلق مشگین شهر

در صورتی که قصد داشته باشید تا از پل معلق مشگین شهر بازدید نمایید مطمئنا با زیبایی ها و دیدنی های مختلفی رو به رو خواهید شد، در ادامه به معرفی برخی از دیدنی های پل معلق مشگین شهر خواهیم پرداخت تا شما نیز بیشتر با این جاذبه های دیدنی آشنا شوید.

عبور از روی قسمت شیشه ای

این که این پل 80 متر ارتفاع دارد، خود در حالت عادی خیلی ها را از رفتن روی آن منصرف می کند، چه برسد به این که بدانند قسمتی از آن از شیشه ساخته شده است. عبور از این قسمت بسیار هیجان انگیز است و عبور از آن و نترسیدن کار هر کسی نیست. برای این که با خیال راحت از روی آن رد شوید کافی است به مهندسان و کارشناسان سازنده این سازه اعتماد کنید و از عبور خود لذت ببرید. اگر هنگام عبور از روی شیشه به پایین نگاه کنید، رودخانه و جنگل را خواهید دید که قطعا برای شما منظره حیرت انگیزی خواهد بود.

پل اردبیل
پل معلق

زیپ لاین پل معلق مشگین شهر

تنها قسمت هیجان انگیز این پل معلق، بخش شیشه ای آن نیست. کمی جلوتر امکان تفریحی زیپ لاین برای گردشگران قرار گرفته است که بسیار دوست داشتنی است. زیپ لاین یک سرگرمی پر هیجان است که در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. این تفریح به این صورت است که شما یک مسیر سرازیری را از کابل آویزان شده و طی می کنید. شما می توانید در کنار پل معلق، زیپ لاین را تجربه کنید و از یک دره عمیق عبور نمایید. بعد از رسیدن به نقطه اخر، باید برای رسیدن به ابتدای زیپ لاین دوباره از روی پل عبور کنید.

مجموعه گردشگری خیاو تاگیردولی

پل معلق مشگین شهر در واقع بخشی است از یک مجموعه گردشگری به نام مجموعه گردشگری خیاو تاگیردولی که از آن با نام نور سبلان نیز یاد می شود. در مجموعه تفریحی خیاوتاگیردولی امکانات مختلفی قرار دارد که هر کدامشان می تواند لحظات بسیار خوشی را برای شما رقم بزند. تالار های پذیرایی، سوییت های اقامتی، ورزش های هوایی، اسب سواری، پیست دوچرخه سواری، رستوران گردان و بازارچه های صنایع دستی و شهر بازی از جمله امکاناتی است که در این مجموعه تفریحی قرار دارد. علاوه بر این ها، پاراگلایدر، هارد سافت، موتور چهارچرخ و شتر سواری را نیز می توانید در این مجموعه تفریحی تجربه کنید.