جنگل دالخانی از جنگل‌های سرسبز شمال  در شهر رامسر است. رامسر در دل خود جنگل زیبای دالخانی یا دالیخانی را دارد. این جنگل به دلیل نزدیکی به جنگل‌های ۶۰۰ هزار متر مربعی رامسر، دالخانی نام دارد. ارتفاع این جنگل از سطح آب بالاست؛ بنابراین هم آب و هوای مطلوبی داشته و هم منظره خوبی به تنکابن و رامسر دارد. جنگل نیمه‌کوهستانی دالخانی در روستای دالخانی در مرکز شهرستان رامسر قرار دارد. این جنگل همانند جنگل گیسوم طبیعتی سرسبز داشته و منظره شگفت‌انگیزی را برای مسافران و گردشگران فراهم آورده‌است. دالخانی دارای جاده‌ای تپه‌ای است که پس از طی این جاده شما خود را در انبوهی از ابر و حجم وسیعی از سرسبزی و پوشش گیاهی خواهید دید.

جنگل دالخانی

مسیر دسترسی به جنگل دالخانی

مسیر: جنگل دالیخانی در مسیر جاده رامسر به تنکابن واقع شده است. از مسیر کتالم – هریس به دالخانی بروید؛ اگر از سمت رامسر می‌روید پس از طی کردن مسافتی ۷  کیلومتری در جاده رامسر به تنکابن به سه راهی جنت رودبار می‌رسید. پس از طی کردن مسافتی ۲۳ کیلومتری به جنگل دالخانی می‌رسید. این مسیر آسفالت بوده و شرایط مناسبی دارد.

آدرس: رامسر، جاده ییلاقی جنت رودبار، جنگل دالخانی (این جنگل در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر واقع شده است.)

جاذبه‌ های گردشگری اطراف جنگل

در مسیر رسیدن به این جنگل زیبا به ییلاق‌های معروف رامسر خواهید رسید؛ اولین روستا گرسماسر است. همچنین در فاصله ۲۲ کیلومتری رامسر روستای زیبای جواهرده واقع شده‌است.

از دیگر جاذبه‌های دیدنی نزدیک جاده دالخانی می‌توان به ییلاق جنت رودبار اشاره کرد؛ آب و هوای این منطقه کوهستانی بوده و در آن جنگل و چندین آبشار وجود دارد. ییلاق جنت رودبار به پایتخت گل گاوزبان مشهور است. ییلاق‌های اکراسر و گلین نیز در این منطقه واقع شده‌اند.

لازم به ذکر است که سد میجران نیز در نزدیکی جنگل بکر دالخانی قرار دارد؛ این سد در مسیری پر پیچ و خم واقع شده اما چشم‌انداز فوق‌العاده آن ارزش عبور از این مسیر را دارد. موقعیت مکانی سد میجران ۲۰ کیلومتری جنوب‌شرقی رامسر بر روی رودخانه نسارود است.

در امتداد مسیر جنت رودبار به طرف جاده نیاسته به دوراهی خواهید رسید؛ در اول این دوراهی تابلو راهنمای قلعه مارکو را خواهید دید. این قلعه را به “بام رامسر” نیز می‌شناسند.

به‌طور کلی وجود جاذبه‌های گردشگری زیبا در کنار جنگل دالیخانی، این جنگل را مقصد بسیاری از گردشگران کرده‌است. پیاده‌روی در جنگل و ییلاق جنت رودبار و اقامت در آن قطعا حال و هوایی دیگر خواهد داشت.

امکانات جنگل دالخانی

رستوران‌ها و غذاخوری‌های محلی در طول راه

دکه‌های چوبی برای فروش محصولات محلی از جمله آش که می‌توانید در هوای خنک جنگل، در کنار دیدن مناظر طبیعی میل کنید.

پوشش گیاهی متنوع همچون تمشک، شاه‌بلوط، ازگیل، گوجه جنگلی و …

سرویس بهداشتی

آلاچیق‌ها و کلبه‌های چوبی کنار جاده‌ای، برای پهن کردن بساط پیک نیک و سپری کردن زمان

جنگل دالخانی