یکی از منحصر به فرد ترین قلعه هایی که در ایران وجود دارد قلعه ی آکروپل یا قلعه ی شوش است . در واقع این قلعه در کنار کاخ بسیار . با شکوهی  با همین نام یعنی. کاخ آکروپل واقع شده است. شهر قدیمی شوش که قلعه ی شوش یا آکروپل در آن واقع شده است، یکی از شهرهای تاریخی ایران باستان محسوب می شود که تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی را با خود تاکنون حمل کرده است.

قلعه شوش یا آکروپل

یکی از زیباترین قلعه های باستانی ایران که توسط معماران . فرانسوی ساخته شده است . قلعه شوش یا آکروپل است.

این قلعه در حدود ۱۲۰ سال پیش توسط . فرانسوی ها در زمان شاهان . قاجاری .ساخته . شده است. و اینکه از قلعه ی داریوش برای این کار الهام گرفتند.

همچنین قلعه ی زیبای شوش با سنگ بناهای باستانی  . ساخته شده است که توسط  معماران ایرانی در گذشته طراحی و ساخته شده بودند.

علت ساخت قلعه ی شوش یا آکروپل توسط فرانسوی

این قلعه یشتر به منظور حفظ آثار تاریخی و باستانی . که در آن منطقه وجود داشت، توسط هیئت . همراه فرانسوی و برخی از معماران ایرانی . مانند مصطفی . دزفولی ساخته شد. که در سال ۱۸۹۸ میلادی دستور ساختش صادر شد چرا که در آن زمان آثار تاریخی و باستانی از هیچ محافظتی برخوردار نبودند.

قلعه شوش
شوش

معماری قلعه ی شوش یا آکروپل

اکثر معمارانی که این قلعه را دیده اند و آن را جزو سبک های اروپایی ساخت قلعه دانسته اند، اظهان کرده اند که طراحی داخلی این قلعه ی زیبا شباهت بسیار زیادی به زندان باستیل کشور فرانسه دارد.

در واقع پلان اصلی قلعه ی شوش یک ذوزنقه است . که تقسیم بندی های مختلف قلعه . بر روی آن انجام  .شده است. این قلعه مانند معماری قلعه های قرون وسطی در اروپا دارای دو حیاط است که یکی از آن ها نسبت به دیگری ارتفاع بیشتری دارد.

اگر در مورد سبک معماری ایرانی این مکان سوال دارید، باید بدانید . که دو نفر از معماران با تجربه دزفول در ساخت این بنا کمک کرده اند. که همین موضوع باعث وجود. داشتن طاق های رومی ، درگاه های قوسی . و تزئینات آجری این . قلعه. شده. است.

ساعت بازدید از قلعه شوش

از سال ۱۳۷۱، قلعه ی آکروپل به عنوان موزه ای تلقی می شود که آثار و اشیای تاریخی زیادی در آن نگهداری می شود که علاقه مندان می توانند برای بازدید آن ها به این قلعه بروند.

البته تزئینات زیبای داخلی قلعه هم دلیل دیگری است که می تواند گردشگران را برای این موضوع جذب کند.

با توجه به این که این قلعه به عنوان یک موزه شناخته می شود، بازدید از آن محدودیت ساعتی دارد بصورتی که گردشگران و توریست ها می توانند از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب هر روزه به جز ایام خاص برای بازدید از قلعه ی آکروپل اقدام کنند.

 آدرس این قلعه در استان خوزستان، شهر شوش واقع در خیابان طالقانی است.

shosh