روستای لاویج در شهرستان نور و منطقه چمستان مازندران، میان دامنه‌های سرسبز رشته کوه البرز قرار دارد و از بهترین مقاصد طبیعت گردی در شمال ایران به شمار می‌رود. اطراف  این روستای را جنگل‌های انبوه کوهستانی به‌همراه چشمه‌های طبیعی پوشانده‌اند. میان جاذبه‌های طبیعی اطراف این روستا چشمه‌های آبگرم این منطقه شهرت دوچندان دارند. آب گرم این چشمه‌ها خواص معدنی بالایی دارد و بیماران دهستان‌های اطراف برای درمان مشکلات پوستی و دردهای مفاصل به آبگرم‌های روستای لاویج می‌روند.

 این روستای میان دامنه‌های سرسبز البرز و جنگل‌های هیرکانی شمال قرار گرفته است و به‌دلیل وجود چشمه‌های آبگرم در اطراف آن، شهرت دارد

تنوع گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در جنگل‌های اطراف روستای لاویج بسیار بالا است و وجود چشمه‌های خروشان در ارتفاعات جنگلی اطراف این روستا، جریان زندگی این موجودات را تداوم می‌بخشد. آب و هوای روستای لاویج در طول تابستان بسیار مطبوع است و بافت متراکم گیاهی در ارتفاعات کوهستانی مانع از افزایش دمای هوا در این روستا می‌شود.

قدمت روستای لاویج به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۷۰۰ متر است. کاوش‌های باستان‌شناسی در این روستا منجر به کشف آثار باستانی و گورهای قدیمی در این منطقه شده‌اند. مقبره‌های کشف شده را با نام «گورهای گبری» می‌شناسند که تعداد آن‌ها دو گور است. این گورها در ارتفاعات نزدیک به دهستان لاویج و در دو منطقه مختلف قرار گرفته‌اند.

از دیگر آثار باستانی به دست آمده ازاین  روستای و مناطق اطراف آن می‌توان به اشیای تزئینی و سکه‌های طلا و نقره اشاره کرد. آثار محدودی از بنایی تاریخی با کاربری آتشکده نیز در تپه مشرف به دهستان لاویج کشف شده است که قدمت این منطقه در دوره پیش از اسلام را نشان می‌دهد. اسناد و مدارک تاریخی موجود نیز اهمیت روستای لاویج در طبرستان در زمان‌های دور را نشان می‌دهند.

دهستان لاویج در حقیقت مجموعه‌ای از سه روستای خالی از سکنه و ۱۲ روستای مسکونی دیگر است. این روستاها میان دره‌های کوهستانی قرار گرفته‌اند و از میان آن‌ها می‌توان روستاهای «دیزن کلا»، «رئیس کلا»، «سادات محله»، «به بنک»، «ملا محله»، «خطیب کلا»، «کرچی»، «لاویج تنگه» و «آغوز کتی» را نام برد.
مسیر دسترسی به روستای لاویج از میان جاده‌های کوهستانی زیبا می‌گذرد و از جاذبه‌های سفر به این روستا به شمار می‌رود. جنگل‌های اطراف روستای لاویج با پوشش انبوه درختان هیرکانی شامل گونه‌های متنوعی از درختان راش و ممرز می‌شوند. این روستا به‌دلیل ظرفیت‌های برجسته گردشگری در طول سال از مسافران زیادی میزبانی می‌کند. روستای لاویج از ییلاق‌های معروف در منطقه چمستان است که در ۶ ماه دوم سال آب و هوایی سرد دارد و بسیاری از ساکنان این منطقه نیز با شروع فصل بهار به این روستای ییلاقی می‌روند.

مسیر دسترسی به روستای لاویج

برای بازدید و اقامت در روستای لاویج مازندران باید به شهرستان نور و منطقه چمستان بروید. این روستا در فاصله ۲۰ کیلومتری از جنوب غربی چمستان قرار دارد و فاصله کوتاهی تا جنگل‌های کشپل دارد.

مسیر دسترسی به روستای لاویج از نور، از جاده چمستان در جنوب این شهر آغاز می‌شود. مسیر دوراهی روستای لاویج و ابتدای جاده این روستا در سه کیلومتری قبل از چمستان قرار دارد. جاده روستای لاویج از میان زیباترین مسیرهای جنگل‌های هیرکانی شمال ایران عبور می‌کند. پس از عبور از پارک جنگلی کشپل در این جاده و در حدود ۲۰ کیلومتر پس از آن، به دهستان لاویج خواهید رسید.

اگر از جاده‌های فیروزکوه و هراز به‌سمت مازندران و روستای لاویج می‌روید، از خروجی غربی شهر آمل به جاده چمستان وارد شوید. در این جاده مسافتی کوتاه‌تر تا چمستان پیش روی شما قرار دارد و پس از رسیدن به آن ادامه مسیر به‌سمت روستای لاویج از پارک جنگلی کشپل است.

  • آدرس روستای لاویج: استان مازندران، شهرستان نور، چمستان، روستای لاویج
روستای لاویج
تفریحات روستا لاویج

تفریحات روستای لاویج

در این روستای تفریحات متنوعی برای علاقه‌مندان به طبیعت گردی و گشت و گذار در طبیعت بکر روستایی وجود دارد. اگر اهل آبتنی در حوضچه‌های آبگرم طبیعی هستید، روستای لاویج مقصد مناسبی برای شما است. مناظر اطراف این روستا و ارتفاعات جنگلی این منطقه در فصل‌های بهار و پاییز برای عکاسی بسیار عالی هستند. در این زمان‌ها می‌توانید تصاویری بی‌نظیر از طبیعت لاویج ثبت کنید.

اگر به جنگل‌نوردی و طبیعت‌گردی میان درختان انبوه و طبیعت بکر علاقه دارید، نواحی اطراف روستای لاویج همه آنچه شما می‌خواهید را دارند. طبیعت‌گردان زیادی در طول سال در جنگل لاویج و اطراف آن اتراق و جنگل نوردی می‌کنند. در گشت‌و‌گذار جنگلی خود می‌توانید میوه‌های جنگلی را نیز امتحان کنید.

رودخانه‌های اطراف روستای لاویج برای علاقه‌مندان به ماهیگیری مناسب هستند. با صید قزل‌آلای خوش‌طعم و لذیذ از رودخانه‌های اطراف این روستا، خود را به صرف غذایی دلچسب در طبیعت مهمان کنید. روستای لاویج برای علاقه‌مندان به فرهنگ بومی و سنتی در ایران نیز جاذبه‌های زیادی دارد. اواسط آبان و اواخر تیرماه زمان برگزاری جشن‌های محلی و مراسم سنتی در این روستا هستند و با شرکت در این جشن‌ها می‌توانید با فرهنگ مردم بومی این منطقه آشنا شوید.اقامت در کلبه‌های روستایی، خانه‌های محلی و اقامتگاه‌های بومی نیز خالی از لطف نیست و گردشگران زیادی برای تجربه زندگی ساده و صمیمی روستایی در سفر به روستای لاویج اقامت در این مکان‌ها را انتخاب می‌کند. سفر به روستای لاویج تجربه‌ای مانا از طبیعت‌گردی در زیباترین ییلاق‌های مازندران برای شما خواهد ساخت.

جاهای دیدنی روستای لاویج

روستای لاویج و مناطق اطراف آن جاذبه‌های طبیعی برجسته‌ای دارند که در بازدید از این منطقه تماشای این جاذبه‌ها خالی از لطف نیست. جاهای دیدنی روستای لاویج و نواحی اطراف آن از پرطرفدارترین دیدنیهای مازندران میان گردشگران هستند.

آبگرم لاویج

آبگرم لاویج با خواص معدنی بالا از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی  است که گردشگران زیادی در طول سال برای آبتنی در آب این چشمه به این منطقه سفر می‌کنند. در گذشته حوضچه‌های آبگرم لاویج طبیعی بودند و مردم به‌صورت سنتی از آن‌ها استفاده می‌کردند؛ اما امروزه با لوله کشی آب این چشمه‌ها و ایجاد استخرهایی جداگانه برای بانوان و آقایان، امکان استفاده از آبگرم لاویج برای همه گردشگران فراهم است.

استفاده از آبگرم معدنی لاویج برای بیماران با مشکلات پوستی، دردهای مفاصل، روماتیسم و مشکلات مفاصل توصیه می‌شود و خواص قابل‌توجهی در درمان بیماران دارد. دو استخر مجزا برای بانوان و آقایان و دو حمام اختصاصی در آبگرم لاویج تعبیه کرده‌اند. آبگرم‌های دیگری نیز در اطراف این منطقه قرار دارند که از میان آن‌ها می‌توان به آبگرم‌های «شفل»، «ایران زمین» و «فیل سنگی» اشاره کرد

جنگل لاویج

 این جنگل در ارتفاعات اطراف روستای لاویج، از دیگر جاذبه‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌رود. ارتفاع این جنگل به حدود ۲,۵۰۰ متر از سطح دریا می‌رسد و روی دامنه‌های پر شیب قرار گرفته است. سراسر جنگل لاویج را درختان هیرکانی، بوته‌های وحشی جنگلی و گونه‌های متنوع گیاهی پوشانده‌اند. جانوران مختلفی نیز در این جنگل زندگی می‌کنند.

جنگل لاویج در فصل‌های بهار و پاییز به اوج زیبایی خود می‌رسد. در این زمان‌ها از سال گرچه هنوز سرما در جنگل احساس می‌شود، طبیعت رنگارنگ و تماشایی است. در طبیعت گردی  با چشمه سارهای خروشان و آبشارهای طبیعی روبه‌رو خواهید شد که لذت شما از گشت و گذار در این منطقه را دوچندان می‌کنند

فیل سنگی لاویج

فیل سنگی تخته سنگی بزرگ در مرکز دهستان لاویج است که در طول سالیان طولانی، فرسایش طبیعی آب و خاک آن را به این شمایل درآورده‌اند. این تندیس طبیعی در فاصله کوتاهی از آبگرم لاویج قرار دارد و با پیاده روی ۱۰ دقیقه‌ای از این چشمه به فیل سنگی لاویج خواهید رسید.

فیل سنگی برای مردم روستاهای این منطقه ارزش زیادی دارد و افسانه‌های زیادی درباره این مجسمه طبیعی میان مردم محلی نقل می‌شوند که بیشتر آن‌ها ریشه‌های خرافی دارند. امروزه گردشگران زیادی در سفر به این روستا از فیل سنگی  که تصویر فیلی نشسته را تداعی می‌کند، بازدید می‌کنند

آبشار حرام او

آبشار حرام او در مسیر جاده چمستان به لاویج و نزدیکی دهستان لاویج از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌رود. حضور گردشگران بسیار در طول سال در این ناحیه سبب احداث امکانات مناسب در اطراف این آبشار شده است. گرداگرد آبشار حرام او مناظر زیبا و چشم نوازی قرار دارند و جریان آب آن آب و هوایی خنک و لطیف در این منطقه پدید آورده است.

آبشار حرام او از ارتفاعات جنگلی «سوردار» سرچشمه می‌گیرد و نام این آبشار را از حرم امامزاده‌ای در بالادست آن گرفته‌اند. «حرام» تغییر شکل از کلمه «حرم» است و «او» در زبان محلی معنی آب می‌دهد. تماشای زیبایی‌های آبشار حرام او بر صخره‌های سبز جلبکی در سفر به روستای لاویج خالی از لطف نیست.

پارک جنگلی کشپل

پارک جنگلی کشپل در مسیر جاده چمستان به لاویج قرار دارد و فاصله آن تا این روستا کمتر از ۲۰ کیلومتر است. این پارک جنگلی با کوهستان، چشمه آبگرم و شهرک صنعتی چمستان محدود می‌شود و گردشگران زیادی در مسیر تردد به روستای لاویج ساعتی را در این پارک اتراق و استراحت می‌کنند.

در پارک جنگلی کشپل چشمه‌های طبیعی فراوان و پوشش متنوع گیاهی به چشم می‌خورند. مساحت این جنگل بیش از ۲۱ هکتار است و درختان توسکا، لرک، بلوط، افرا، ممرز و انجیلی برجسته‌ترین گونه‌های گیاهی در آن به شمار می‌روند. رودخانه لاویج از میان پارک جنگلی کشپل عبور می‌کند.

به‌جز موارد بالا جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی دیگری نیز در اطراف آن قرار دارند. بازار محلی این روستا محیطی مناسب برای گشت و گذار و آشنایی با فرهنگ محلی مردمان این نواحی به شمار می‌رود. در بازار لاویج انواع سوغات محلی و فرآورده‌هایی به گردشگران عرضه می‌شوند. امامزاده صالح در ارتفاعات بالادست این روستای نیز از جاذبه‌های مذهبی این روستا است. از دیگر جاذبه‌های طبیعی اطراف دهستان لاویج می‌توان به عرصه‌های جنگلی «سوردار» و «اسیونگ» و ییلاق‌های «ایزوا»، «میر خمند» و چمنزارهای «نومه» اشاره کرد. این مناطق و مسیرهای دسترسی به آن‌ها بسیار زیبا هستند و بهشت طبیعت گردان به شمار می‌روند. جنگل و دریاچه الیمالات و پارک جنگلی رویان نیز از زیباترین جاهای دیدنی مازندران در نزدیکی روستای لاویج هستند که کمتر از ۵۰ کیلومتر با این روستا فاصله دارند.