در شش کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان، جنگلی با نام رنگو وجود دارد. طبیعت جنگل رنگو بسیار بکر و دیدنی است .

اما زیبایی درختان و گونه‌های گیاهی انگار که برای مدهوش کردن انسان کافی نبود. به همین دلیل اشک‌های جنگل از ارتفاع هفت متری به پایین می‌ریزد. برای رسیدن به این آبشار زیبا، دیدنی و بکر، باید حدود ۵ ساعت پای پیاده در جنگل قدم بزنید.

معمولا مسافران به صورت گروهی با وسایل اقامت در جنگل عازم این سفر کوتاه می‌شوند. این مسیر را می‌توان یکی از زیبا‌ترین مسیر‌های پیاده روی در ایران دانست. شما در مسیر رسیدن به آبشار با ویرانه‌های یک حمام قدیمی رو به رو خواهید شد. سپس به یک گورستان قدیمی و در نهایت به امامزاده ابراهیم خواهید رسید.

آبشار رنگو

جاهای دیدنی رنگو

آغاز ورودی جاده جنگلی رنگو، با ويرانه های يک گرمابه قديمی روبرو می شويم که ساليان سال است متروک افتاده و کمی جلوتر از آن گورستان قديمی روستا جلب نظر می کند. در ادامه مسير رودخانه و دره به ارتفاع بيش از پنجاه متر نمايان می شود که دو سوی آن درخت های بلند شاخه در شاخه هم انداخته اند. شيب دره در برخی نقاط تا هشتاد درجه نيز می رسد. پس از حدود پنج ساعت پياده روی، در امتداد اين دره و مسير رودخانه، آبشار رنگو از فراز صخره های عظيمی نمايان می شود که با هيبت سرازير شده و صدای مهيبش از فاصله ای دور شنيده می شود.

پيش از رسيدن به آبشار رنگو، کمپ رنگو نيز در بين راه قرار دارد. اين کمپ برای اقامت طبيعت گردان و کوهنوردان، تعبيه شده است. در مسير آبشار امامزاده ای به نام امامزاده ابراهیم نيز جلب توجه می کند که بنای آن به تازگی مرمت و بازسازی شده است. علاوه بر آبشار اصلی رنگو، در مسير رودخانه جاری در ميان جنگل، آبشارهاي کوچک و بزرگ زيبايی ايجاد شده که هر کدام جلوه خاص خود را دارند.

زمان مناسب برای بازدید

استان گلستان و به خصوص شهر گرگان آب‌و‌هوای مثل اکثر شهر‌های شمالی کرانه‌ی دریای خزر آب‌و‌هوایی معتدل و مرطوب دارد. این یعنی تقریبا غیر ۲ تا ۳ ماه به دلیل شرجی و گرمای تابستان و ۱ تا ۲ ماه به دلیل سرمای انتهای زمستان، هوا در بقیه‌ی روزهای سال فوق‌العاده لذت‌بخش است. برای اینکه بدانید بهترین زمان بازدید از آبشار رنگو گرگان چه وقتی است باید اول هدف و شرایط خود را در نظر بگیرید.
فصل بهار و تابستان برای تمام گروه‌های حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای که به گشت‌و‌گذار در زیبایی‌های بکر طبیعت می‌پردازند بسیار مناسب است. جنگل‌های انبوه و رودخانه‌ی پرآب در کنار مناظر شگفت‌انگیز مسیر آبشار رنگو، شما را ناامید نمی‌کند. با توجه به سختی دسترسی به آبشار پیشنهاد می‌کنیم اگر کوهنورد حرفه‌ای و باتجربه نیستید حتما در بهار یا تابستان به دیدن آبشار رنگو گرگان بروید.

اما اگر فکر می‌کنید می‌توانید از پس دشواری مسیر در هر شرایطی بر بیایید، حتما فصل پاییز را هم در نظر داشته باشید.
حتما حرکت خود را صبح خیلی زود آغاز کنید تا بتوانید تا وقت ناهار به آبشار برسید . در غیر این صورت به تاریکی می‌خورید و تمام تلاش‌های‌تان بر باد می‌رود.

آبشار-رنگو،-گرگان

نحوه دسترسی

آبشار رنگو در ۱۵ كيلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده و از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است.
مسیر دسترسی به آبشار رنگو از داخل جنگل‌های پردرخت و تاریک منطقه، مسیری سخت و گمراه‌کننده است که وجود یک راهنمای محلی به رسیدن به آبشار الزامی است. پس از پیمودن ۲ کیلومتر از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوته‌های تمشک و درختان بلند، رودخانه‌ای دیده می‌شود که از چشمه‌های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می‌گیرد. در ادامه مسیر رودخانه، دره‌ای به ارتفاع بیش از ۵۰ متر نمایان می‌شود که دو سوی آن درخت‌های بلند در هم تنیده روییده‌اند. شیب دره در برخی نقاط به ۸۰ درجه نیز می‌رسد. پس از حدود ۵ ساعت پیاده‌روی، در امتداد این دره و مسیر رودخانه، آبشار رنگو از فراز صخره‌های عظیمی نمایان می‌شود.