دریاچه سوها، یکی از مقاصد بکر و کمتر شناخته‌ شده استان اردبیل است که مناظر خیره‌کننده و طبیعت سرسبزی را در اطراف خود دارد. این دریاچه حیرت‌انگیز یکی از منزلگاه‌های محبوب طبیعت‌گردان اردبیل نیز محسوب می‌شود و با آب‌وهوای خنک و دلپذیر خود در فصل تابستان، از ظرفیت‌های بسیاری برای جذب گردشگران برخوردار است.

 این دریاچه عنوان یکی از جاهای دیدنی استان اردبیل، مقصدی ایدئال برای عکاسان حیات‌وحش و علاقه‌مندان به فعالیت‌ و ورزش‌های آبی نیز به شمار می‌آید؛ جایی که آنان قادرند تا از زیبایی‌های این منطقه رویایی، بهره لازم را ببرند.

دریاچه سوها کجا قرار دارد؟

 دریاچه سوها که در ۳۵ کیلومتری شرق اردبیل قرار دارد، دریاچه سوها که در واقع آبگیری نه‌چندان بزرگ محسوب می‌شود، محل تامین آب روستایی به‌همین نام است که در چهار کیلومتری دریاچه قرار دارد. این آبگیر به‌واسطه جمع شدن آب پشت سد کوچکی به‌وجود آمده که جهت بهره‌برداری از آب‌های جاری منطقه احداث شده است. عمق این دریاچه که در زبان مردم محلی به «سوا» نیز معروف است، در مناطق میانی به ۶ متر نیز می‌رسد. پهنای دریاچه سوها به نیم‌کیلومتر و طول آن به ۱٫۵ کیلومتر می‌رسد و اطراف آن، محل رویش گل‌های بابونه وحشی است.

روستای سوها در در دهستان «ویلکیج» با ۳۵۰ خانوار، روستایی خوش‌آب‌وهوا در مجاورت جنگل‌های فندق‌لو است. نام این روستا به‌‌معنی «آب‌ها» است و وجه تسمیه آن را می‌توان دریاچه پرشکوه و چشمه‌‌سارهای منطقه دانست‌.

سوها را که در فاصله ۶۲۵ کیلومتری پایتخت قرار گرفته است، سرآغاز جنگل‌های افسانه‌ای گیلان می‌دانند و آنگونه به نظر می‌رسد که دروازه ورود به بهشت، در این روستا قرار دارد.

دریاچه سوها

آب و هوای دریاچه سوها

آب‌وهوای سرد و کوهستانی این منطقه ، این مکان را به یکی از مقاصد گردشگری مناسب در فصل تابستان تبدیل کرده است. هوای مطبوع و غیرشرجی منطقه در کنار طبیعت سرسبز و بکر، دریاچه سوها را به بهشتی وصف‌ناشدنی تبدیل می‌کند.

تلفیق نسیم خنک کوهستان، درختچه‌های جنگل فندق‌لو، جنگل‌های هیرکانی، چشمه‌سارهای گوارا وآب‌های فیروزه‌ای سوها، مژده روزی خاطره‌انگیز و فراموش‌نشدنی را به گردشگران می‌دهد.

بهترین زمان سفر به دریاچه سوها

بهترین زمان سفر به این دریاچه، ۶ ماهه اول سال است. هوای این منطقه از فصل پاییز رو به سردی می‌گذارد و در زمستان، به مسیری صعب‌العبور تبدیل می‌شود؛ گرچه تماشای مناظر پوشیده از برف و زمستانی اردبیل نیز خالی از لطف نیست. و همچنین این دریاچه در تیرماه منظره‌ای مه‌آلود دارد.که مه نسبتا غلیظی سراسر منطقه سوها را می‌پوشاند و هر نسیم خنک، قطرات آب را با چهره گردشگران آشنا می‌کند.

دریاچه سوها

 

راه های دسترسی به دریاچه سوها

دسترسی به  این دریاچه از طریق جاده اردبیل به بریس امکان پذیر می باشد؛ به طوری که از این جاده باید به نیارق بروید و از آن جا به سمت روستای سوها که تابلوهایش را در مسیر مشاهده می کنید، حرکت کنید. فاصله بین روستا سوها تا دریاچه مسیری خاکی است که حدود 5 کیلومتر امتداد پیدا کرده و گردشگران تور اردبیل می توانند با خودروی شخصی خود این مسیر را بپیمایند. البته لازم به ذکر است که بگوییم قسمتی از مسیر جاده را حتما باید با آفرود یا نیسان بپیمایید یا این که در صورت تمایل به صورت پیاده از آن عبور کنید؛ یکی از راه های درآمد روستاییان جابجایی گردشگران با نیسان به محل دریاچه است.

آدرس دریاچه سوها: استان اردبیل، ۳۶ کیلومتری شهر اردبیل، شهرستان نمین، ۴ کیلومتری شمال شرقی روستای سوها