اولسبلنگاه نام روستایی ییلاقی و یکی از جاهای دیدنی ماسال در استان گیلان است که در میان ارتفاعات کو‌ه‌های تالش جای گرفته است. ییلاق اولسبلنگاه مناظر بی‌بدیل و چشم‌اندازی تماشایی دارد.

سازمان منابع طبیعی ساخت‌وساز در اولسبلنگاه را محدود کرده است

ییلاق اولسبلنگاه تحت نظارت منابع طبیعی قرار دارد و امکان ساخت‌وساز در این منطقه با مصالحی به‌جز چوب ممنوع است. این کار به حفظ طبیعت این منطقه کمک فروانی می‌کند. علاوه براین، اولسبلنگاه مجهز به شبکه‌ برق‌رسانی نیست و برق مورد نیاز این روستا از موتور برق و پنل‌های خورشیدی است. همچنین اولسبلنگاه آب لوله‌کشی ندارد و آب آن از چشمه‌های گوارا و جاری منطقه تأمین می‌شود.

در سفر به اولسبلنگاه ماسال می‌توانید از محصولات تازه و طبیعی این روستا همچون عسل و لبنیات خرید کنید و به‌عنوان سوغات برای دوستان و آشنایان خود ببرید. لازم است بدانید که در فصل‌های سفر به اولسبلنگاه، برای ورود به روستا به‌ازای هر اتومبیل مبلغی باید پرداخت کنید.

اولسبلنگاه که به‌صورت اولاسبلانکا و اولسبلانگاه نیز نوشته می‌شود؛ واژه‌ای تالشی است که از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل شده است. اولس به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی جای بلند است، بنابراین اولسبلنگاه یعنی محل رویش درخت ممرز.

اولسبلنگاه یکی از روستاها و ییلاقات سرسبز ماسال و از دیدنیهای گیلان به شمار می‌رود که در ۵۰ کیلومتری غرب رشت واقع است. این روستا از جمله ییلاقات میان‌کوهی ماسال است که در ارتفاعات کوه‌های تالش قرار دارد.

فاصله تهران تا ماسال اولسبلنگاه: از راه آزادراه قزوین-رشت حدود ۶ ساعت

آدرس: حدود ۲۵ کیلومتری شمال غرب ماسال

دیدنی‌های اولسبلنگاه

سراسر ییلاق اولسبلنگاه مملو از سرسبزی و طراوت است که با کلبه‌های چوبی، گله‌های اسب‌های وحشی و اهلی و گاوهای اهالی روستا به مانند تابلوی نقاشی خیره‌کننده می‌ماند. زیبایی اولسبلنگاه وقتی دوچندان است که غرق در ابرهای مخملی سپید و نرم می‌شود. هنگامه اقیانوس ابری اولسبلنگاه بهار و تابستان، یعنی از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان تابستان است. بهترین زمان دیدن این منظره رویایی ماه‌های اردیبشهت و خرداد است.

زیبای جادویی این منطقه تنها به اولسبلنگاه ختم نمی‌شود. اگر مسیر این روستا را ادامه دهید به یکی دیگر از ییلاقات ماسال به نام سوئه چاله خواهید رسید. بعد از آن نیز روستا مرتفع گیلوان چشم‌انتظار شما است که می‌توانید در این روستا از بنای یادگار میرزا کوچک‌ خان جنگلی دیدن کنید. ارتفاعات آلاله نیز از دیگر نقاط دیدنی این منطقه و مکانی مناسب برای عکاسی و ثبت لحظات به‌یادماندنی است.

اولسیلنگاه
ییلاق اولسیلنگاه

بهترین زمان سفر به اولسبلنگاه

اولسبلنگاه

در هر هنگامه و فصلی زیبایی سحرانگیز خود را دارد. بهترین زمان سفر به این ییلاق رویایی بهار و تابستان است. پیشنهاد می‌دهیم از اواسط اردیبهشت‌ماه و بعد از پایان گرفتن بارش‌های بهاری به این منطقه سفر کنید.

در پاییز طبیعت ییلاقی این منطقه چهره‌ای رنگارنگ و زیبا به خود می‌گیرد و بسیار تماشایی و دیدنی است. اولسبلنگاه در فصل زمستان و پاییز هوای بسیار سردی است و چنانچه در این زمان قصد سفر داشتید لباس گرم و تجهیزات لازم را به‌همراه داشته باشید.

اقامتگاه اولسبلنگاه

طبیعت زیبا و چشم‌نواز اولسبلنگاه آدمی را به ماندن و سپری کردن شب در زیر سقف پرستاره‌اش وسوسه می‌کند. برپایی چادر و کمپ در ییلاق اولسبلنگاه بسیار لذت‌بخش است و بدون شک شب‌مانی متفاوتی را در دامان آن تجربه خواهید کرد.

در صورتی که تمایل دارید شب را در اقامتگاه و هتل بمانید بهتر است بدانید که اولسبلنگاه، هتل و اقامتگاه‌های متعددی دارد. هتل فردین معصومی در ابتدای روستا قرار دارد. هتل سراج اولسبلنگاه و اقامتگاه‌های افرا، کوهسار و رستم کلاه‌چرمینه نیز از دیگر مراکز اقامتی این روستای ییلاقی است.

خانه‌های اهالی روستای اولسبلنگاه و کلبه‌های نیز مکانی مناسب برای اقامت است و از نزدیک با مردمان مهربان این منطقه آشنا خواهید شد.

اولسبلنگاه در ۵۰ کیلومتری غرب رشت و ۲۵ کیلومتری شمال غرب ماسال قرار دارد.