ویزا
شرکت خدمات مسافرت هوایی وجهانگردی ویزای تحصیلی آلمان ویزا

ویزای تحصیلی آلمان

تحصیل در آلمان طرفداران زیادی دارد و چگونگی دریافت ویزای تحصیلی آلمان نیز برای علاقه مندان به این روش مهاجرتی بسیار مهم است. اخذ ویزای تحصیلی آلمان و تحصیل در این کشور یک فرصت عالی برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا است.دانشگاه‌های آلمان ازجمله مشهورترین دانشگاه‌های جهان هستند و همه‌ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه آخن و… راهی این کشور می‌شوند.

شرایط تحصیل در آلمان :

اخذ ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست. برای تحصیل در این کورس‌ها ، متقاضی باید مدرک زبان آلمان حداقل در سطح B1 را داشته باشد و در زمان اخذ ویزای تحصیلی آلمان به سفارت ارائه کند. البته این مدرک به نوعی پذیرش مشروط را برای شما به همراه دارد و شما باید به دانشگاه مدارکی مانند تستداف یا DSH یا B2 را ارائه دهید. برای تحصیل در کورس‌های انگلیسی ،متقاضی باید مدرک آیلتس 6 داشته باشد.

انواع ویزای تحصیلی آلمان:

کشور آلمان برای دانشجویان و متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند در تمام مقاطع تحصیلی بستر مناسبی را فراهم آورده است. کشور آلمان تقریبا در تمام مقاطع تحصیلی از دبیرستان تا مقطع دیپلم، مقطع لیسانس، فوق لیسانس و مقطع دکترا پذیرش و ویزای تحصیلی صادر می نماید و با توجه به دانشگاه های مختلف و شرایط مختلف متقاضیان، وضعیت اخذ پذیرش و ویزا ممکن است کم و بیش متغیر باشد ولی در نهایت امکان تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی آلمان همواره ممکن خواهد بود.

معمولا وقت سفارت آلمان یک تا یک سال و نیم به طول می انجامد، بنابراین در گام اول برای مهاجرت به آلمان، وقت سفارت را رزرو کنید. البته راه میانبر برای اخذ وقت سفارت کوتاه تر کشور آلمان نیز وجود دارد و این است که با شرکت در دوره های زبان در کشورهای همسایه آلمان، وقت سفارت این کشور را 15 روزه اخذ نمایید.

  • ویزای اصلی دانشجویی آلمان (Visum Zur Studienzwecken):ویزای اصلی دانشجویی آلمان، برای افرادی است که برای یک دوره از یک موسسه یا دانشگاه معتبر، پذیرش دریافت نموده اند.
  • ویزای دوره زبان:ویزای دوره زبان برای آن دسته از افرادی است که برای فراگیری زبان از یک موسسه آموزشی پذیرش دریافت کرده اند. متقاضیان تنها زمانی می توانند برای این نوع ویزا درخواست نمایند که طول دوره زبان بین سه ماه الی یک سال باشد.
  • ویزای تقاضای تحصیل (Visum Zur Studienbewerbung): این ویزا برای افرادی است که هنوز رشته خود را انتخاب نکرده اند یا هنوز در انتظار تایید پذیرش هستند.

اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی:

برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان، داشتن مدرک دیپلم ضروری و پیش نیاز محسوب می شود. برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان داشتن پذیرش از دانشگاه های آلمان مورد نیاز است.

تحصیل دوره لیسانس در کشور آلمان 4 ساله است و دانشجو 20 ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی خواهد داشت.دوره کارشناسی یا لیسانس در دانشگاه‌های آلمان بین شش الی هشت ترم است و تحصیل در این مقطع برای همه دانشجویان آلمانی و غیر آلمانی به صورت رایگان ارائه می‌شود. البته تحصیل رایگان در آلمان به این منظور نمی باشد که تحصیل دانشجو به صورت کاملاً رایگان باشد و دانشگاه های رایگان آلمان سالیانه مبلغی در حدود 700 تا 800 یورو از دانشجو جهت هزینه های ثبت نام اخذ می نمایند. متقاضیان می‌توانند رشته‌های متنوعی را در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند؛ چرا که تنوع رشته‌ها برای این مقطع بسیار زیاد است.

دانشجو یانی که قصد دارند با اخذ ویزای دانشجویی آلمان تحصیل نمایند در برخی از رشته ها بایستی آزمون دهند و در صورت قبولی در آزمون می توانند به دانشگاه راه یابند؛ لذا بعضی از رشته های مستلزم آزمون ورودی است. علاوه بر این دانش جویان می توانند در دوره های تحصیلی یکساله موسم به studienkolleg نیز شرکت کنند و با توجه به نمره ای که به دست می آورند برای دانشگاه های مختلف در آلمان واجد الشرایط گردند.

اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد :

شرایط ورود به مقطع کارشناسی ارشد برای متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی شامل مواردی همچون مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و همچنین مدرک لیسانس، ارائه مدرک زبان آیلتس زبان با نمره 6.5 و یا معادل آن در آزمون‌های دیگر مثل تافل، ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح (B1) است. همچنین داشتن مقاله، سابقه کار و یا داشتن مهارت به زبان‌های خارجی می‌توانند در امر اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر کمک کنند.

افرادی که دارای مدرک تحصیلی لیسانس هستند و قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان را دارند می بایست بدانند که دانشگاه های آلمان دارندگان مدارک دانشگاه های سراسری و آزاد را به دانشگاه های پیام نور و علمی و کاربردی و غیر انتفاعی ترجیح می دهند و اولویت پذیرش را برای گروه اول در نظر می گیرند.

تحصیل در این مقطع با توجه به رشته‌ای که فرد انتخاب می‌کند ممکن است بین دو الی چهار سال طول بکشد. همچنین در این مقطع نسبت به مقطع کارشناسی، رشته‌های متنوع‌تری وجود دارد و در حال حاضر حدود ۱۳ هزار رشته و گرایش برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شوند.

متقاضیان تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس می بایست اعتبار مدارک مقطع لیسانس خود را در قبل از اپلای آلمان و اخذ پذیرش در سازمانی به نام Akademisches Auslandsamt بررسی نمایند تا آن را در صورت تایید، برابر با مدرک لیسانس در آلمان در نظر بگیرند.

اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکتری:

مقطع دکتری آخرین مقطعی است که در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود. این مقطع نیز بین سه تا پنج سال ادامه دارد و دانشجویان متقاضی اخذ ویزای تحصیلی آلمان که قصد شرکت در دوره‌های دکتری را دارند می‌توانند در کنار تحصیل حقوق ماهیانه نیز دریافت کنند.

متقاضیان تحصیل دکتری در آلمان می بایست در صورت داشتن رزومه علمی قوی، سطح زبان بالا، سابقه امور علمی و پژوهشی، مقالات بین المللی، توصیه نامه و سن مناسب یک استاد راهنما را در یکی از دانشگاه های آلمان پیدا نموده و پس از تایید توسط استاد راهنما، از آن دانشگاه پذیرش دریافت نمایند و با داشتن آن برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند.

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *