قلعه رودخان این بناي تاريخي، يكي از مهم‌ترين آثار تاريخي استان گيلان است. كه علاوه بر قدمت تاريخي، از زيبايي معماري بسياري برخوردار است. اين قلعه از قلعه های ایران ميراث مهمي ست، كه در دل استان گيلان و جنگل‌هاي سرسبزش قرار گرفته است. و سال‌ها مركز حكومت و فرمانروايي حاكمان استان گيلان بوده است. قدمت سنگ بناي اين دژ زيبا و مستحكم به دوران با شكوه ساساني باز مي‌گردد. در ادامه متن به معرفی بنا، تاریخچه، معماری، آدرس، مسیر قلعه رودخان، عکس، فیلم، رودخانه قلعه‌رودخان، راهنمای کامل، قیمت بلیط، ساعت بازدید قلعه رودخان گیلان، بهترین زمان سفر، پیشبینی وضع آب و هوایی و لوکیشن قلعه‌رودخان گیلان می‌پردازیم.

قلعه رودخان، زيباترين بناي گيلان

زيبايي و تاريخ را مي‌توان در ايران و در دل جنگل‌هاي بكر و تاريخي استان گيلان ديد. دژ و قلعه تاريخي قلعه رودخان يكي از بينظيرترين و مستحكم‌ترين دژهاي تاريخي ايران است. كه معماري و مدل ساخت اين قلعه به خوديه خود شاهكاري عظيم از تفكر و جلوه معماري در دوران ساسانيان است. برای بازدید از این قلعه برخلاف قلعه ایزدخواست فارس لازم است، تا مسیر نسبتا طولانی را پیاده‌روی و پله نوردی کنید.

ديوار‌هاي بلند و طولاني كه در هر قسمت از آن به لحاظ امنيت و ديدگاه استراتژيك و نظامي، ديدباني تعبیه شده زيبايي كمتر از ديوار بلند چين ندارد. تلفيق هنر و معماري، استحكام و طبيعت را مي‌توان در اين قلعه ديد. اين بنا با مسيري پر از پله و مارپيچ از پايين قلعه شما را تا خود بنا مشايعت مي‌كند.

قلعه رودخان كجاست؟

بناي تاريخي طبيعي قلعه، در استان گيلان و در 20 كيلومتري شهرستان فومن است. مسيري زيبا براي رسيدن به اين قلعه تاريخي بايد پيمود و از شهر فومن گذشت. بدین ترتیب می‌توان آدرس قلعه رودخان آن را اینطور بیان نمود:

استان گیلان، شهرستان فومن، روستای رودخان، قلعه زیبای رودخان

ساعت بازدید از قلعه رودخان

حواستان به این نکته باشد، که درب این مجموعه همیشه باز نیست. در نیمه اول سال ساعات بازدید از قلعه از 8 صبح تا 19 و در زمستان فقط تاساعت 16 باز است. حیف است که این همه پله بالا بروید و درب قلعه بسته باشد….