آلاشت در استان مازندران قرار دارد و این شهر از سطح دریا حدود یک هزار و 800 متر ارتفاع دارد. این منطقه خنک ییلاقی آنقدر دلچسب است که هر کسی را در فصل تابستان سرحال می‌آورد. این شهر در نزدیکی سوادکوه قرار گرفته و جاذبه‌های بی‌نظیری نیز دارد.

آلاشتک

دیدنی های شهر آلاشت

شهر آلاشت یکی از جاهای دیدنی شمال است، این شهر تا سال 1352 روستا بود و پس از آن به عنوان شهر در تقسیم‌بندی کشوری لحاظ شد. این شهر زادگاه رضاشاه پهلوی نیز است.

با سفر به این شهر علاوه‌بر بازدید از طبیعتی سرسبز و بکر، مرتفع‌ترین رصدخانه کشور را نیز خواهید دید. جاهای دیدنی آلاشت به همین جا ختم نمی‌شود و در این شهر جاذبه‌های تاریخی زیادی مانند موزه مردم شناسی و خانه پدری رضاشاه پهلوی نیز وجود دارند.

بیشتر اهالی آلاشت به زبان مازندرانی یا مازنی صحبت می‌کنند. این شهر در دامنه‌های کوه قرار گرفته، از این‌رو کشاورزی در این شهر رونق ندارد و بیشتر مردم به فعالیت‌هایی مانند دامداری، تولید محصولات لبنی، تولید لباس پشمی و… می‌پردازند.

از آنجایی که آب‌وهوای این منطقه بسیار خنک است و آسمان صافی در شب دارد؛ جزو بهترین مکان‌ها برای رصد آسمان هم محسوب می‌شود. از این‌رو اگر به نجوم علاقه‌مند هستید؛ سفر به این شهر در فصل تابستان را از دست ندهید.

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آلاشت چه معنایی دارد؟ بیشتر اهالی مازندران، این شهر را به عنوان آشیانه یا محل زندگی عقاب خطاب می‌کنند. زیرا این شهر در دامنه کوه‌ها قرار گرفته و عقاب‌های زیادی در حال پرواز بر فراز آسمان‌ها به چشم می‌خورند. آلاشت نیز به همین معناست.

در نهایت بد نیست بدانید که این شهر به عنوان محله قدیمی مازندران، جزو فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی آلاشت

شاید برایتان عجیب باشد، اما در این منطقه خنک ییلاقی آنقدر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌نظیری وجود دارد که با تماشای آنها حسابی جسم و روح‌تان جلا می‌گیرد. جاهای دیدنی این شهر عبارتند از:

موزه مردم شناسی: این موزه خانه پدری رضاشاه پهلوی بوده که امروزه تبدیل به موزه مردم شناسی در این شهر شده است. در این موزه بیشتر سبک زندگی اهالی این شهر به نمایش گذاشته می‌شود.

محوطه تاریخی: در این شهر یک بافت تاریخی و قدیمی وجود دارد؛ در این محوطه بناهای خشتی به جامانده از دوران قاجار و موزه معروف این شهر به چشم می‌خورد. همچنین این بناهای خشتی جزو فهرست آثار ملی ایران هم محسوب می‌شوند.

رصدخانه: همانطور که گفتیم در این شهر مرتفع‌ترین رصدخانه کشور وجود دارد که پایگاه بسیاری از علاقه‌مندان ستاره شناسی محسوب می‌شود. این منطقه از آسمان صاف و پرستاره‌ای در شب برخوردار است.

روستای چرات: این روستا یکی از جاذبه‌های آلاشت مازندارن محسوب می‌شود که از زیبایی بی‌نظیری برخوردار است. در این روستا آبشار، غار و چشمه‌های مختلف به چشم می‌خورند، از این‌رو برای طبیعت‌گردی حسابی مناسب است.

روستای لیند: روستای لیند نیز از دیگر جاهای طبیعی این شهر محسوب می‌شود. این روستا جنگل زیبایی دارد که قدمت آن حدود 40 میلیون سال و برابر با قدمت جنگل هیرکانی است.

از دیگر جاهای دیدنی آلاشت مازندران می‌توانیم به رستم دکت، معبد دختر پاک، مسجد امام حسین و امامزاده حسن اشاره کنیم. ناگفته نماند که ورود آقایان به معبد دختر پاک ممنوع است.

رصدخانه آلاشت

مسیر دسترسی به آلاشت مازندران

برای سفر به این شهر جذاب می‌توانید از مسیرهای دسترسی زیر استفاده کنید:

مسیر تهران به آلاشت با قطار: ابتدا بلیط قطار تهران به ساری را خریداری کرده و در ایستگاه پل سفید پیاده شوید. سپس با تاکسی به مسیر آلاشت بروید. ناگفته نماند که به وسیله قطار می‌توانید پل زیبای ورسک را هم تماشا کنید.

مسیر آلاشت با خودرو شخصی: ابتدا به جاده فیروزکوه رفته و بعد از گذشت از پل ورسک، با توجه به تابلوهای راهنمایی وارد این شهر شوید.

ناگفته نماند که این شهر ترمینال اتوبوس و فرودگاه هواپیمایی ندارد؛ اما می‌توانید از ایستگاه قطار یا هواپیمای شهرهای دیگر استفاده کنید و از آنجا ادامه مسیر آلاشت را با تاکسی بروید.