image

ویزای اسـپـانـیـا

مختصری درباره اسپانیا

این کشور در جنوب غربی اروپا و شبه جزیره ایبریا واقع شده است. پرتغال تنها کشور همسایه اسپانیا در این شبه جزیره است. کوه های پیرنه در شمال شرقی اسپانیا مرز طبیعی این کشور با فرانسه و سایر کشورهای اروپایی است؛ همین امر باعث شده که اسپانیا از بسیاری از حوادث و وقایع قاره اروپا دور بماند.

کشف قاره آمریکا و تسخیر آن بزرگترین رخداد تاریخ اسپانیا می تواند باشد.این کشور با جاذبه های گردشگری بسیار مقصد مناسبی برای تور اروپا می باشد. 

هم اکنون زبان رسمی تمام کشورهای قاره آمریکا بجز کانادا، ایالات متحده و برزیل، اسپانیایی است. طی قرون ۱۹- ۱۷ اسپانیا به مرور مستعمرات خود را از دست داد و اکنون فقط جزایر قناری و بخش کوچکی از شمال افریقا را در اختیار دارد. در مقابل سرزمین کوچکی از شمال تنگه جبل الطارق در جنوب اسپانیا از حدود سه قرن پیش تحت اشغال انگلستان است. 

اسپانیا به سرعت به سوی توسعه گام برداشت، بطوریکه در سال ۲۰۰۷ با ۱۴۰۲ میلیارد دلار تولید ناخالص ملی (حدود دو برابر ایران) یازدهمین اقتصاد دنیا شد. در برخی زمینه ها مانند گردشگری اسپانیا یکی از کشور های برجسته جهان است (رتبه دوم جهان). اسپانیا هنرمندان و افراد سرشناسی زیادی را به دنیا معرفی کرده است. بطور مثال می توان به پیکاسو، دالی و سروانتس اشاره کرد. در دوران حکومت مسلمانان، فرهنگ ایران در آن سرزمین تأثیر و نفوذ داشته، بطوری که برخی آثار آن هنوز موجود است.

درباره اسپانیا

 • نام محلیاسپانیا Espana که از کلمه ی قدیمی Span گرفته شده است; به معنی سرزمین مخفی یا دور افتاده چون از بقیه ی کشورهای اروپایی جداست.
 • پایتختمادرید


مساحت اسپانیا 000/030/504 کیلومتر مربع است. این کشور، از نظر وسعت، پنجاه و یکمین کشور جهان، بعد از فرانسه، دومین کشور اروپای غربی و مساحت آن، تقریبا یک سوم مساحت ایران است.

اسپانیا، از شمالی به خلیج بیسکای (Biscay)، فرانسه (۶۲۳ کیلومتر) و کشور کوچک آندورا(۶۳/۷ کیلومتر)، ازشرق، به دریای مدیترانه، جزیره بالئار و جزیره مالورکا، از جنوب، به دریای مدیترانه و اقیانوس اطلسی، از غرب، به پرتقال (۱۲۱۴ کیلومتر) و اقیانوس اطلسی، محدود است.

طول سواحل اسپانیا ۴۹۶۴ کیلومتر است. ۸۲ درصد از شبه جزیره ایبری، متعلق به این کشور است. (۱۸ درصد مابقی کشور پرتغال است) و سرزمین اصلی، همراه با جزایر بالئار و کاناری (قناری)، کشور اسپانیا را تشکیل می دهد

این سرزمین، تقریباً از همه طرف به آب، راه دارد. تنها ناحیهٔ کوچکی از غرب اسپانیا به پرتقال و شمال غربی آن، به فرانسه و آندورا محدود می شود.

نژاد مردم اسپانیا

نژاد مردم اسپانیا می توان گفت که نژاد جمعیت اسپانیا در کلی، ترکیبی از بومیان شبه جزیره ایبریا و فاتحان این شبه جزیره است. اقوام و نژادهای غیر بومی، عبارتند از : رومن ها، اقوام مدیترانه ای، سوبی، وندالز، ویزیگوت ها و اقوام تتونیک علاوه بر این، یهودیان نیز در این سرزمین ساکن شده اند. در حال حاضر چند گروه قومی اصلی در اسپانیا ساکنند که از لحاظ فرهنگ و زبان خصایصی جداگانه ای دارند.

زبان مردم اسپانیا

اکثر مردم اسپانیا به زبان اسپانیایی کاستیلین صحبت می کنند؛ جز آن، زبان کاتالانی در شمال شرقی، زبان گالیسین در شمال غربی و زبان باسک در شمالی، رایج است.
از نظر تعداد، کسانی که به زبان اسپانیایی سخن می گویند در جایگاه سوم دنیا هستند؛ حدود ۳۳۲ میلیون نفر در دنیا به این زبان صحبت می کنند. زبان اسپانیایی، زبان رسمی کشور اسپانیا و ۱۵ کشو دیگر است که عبارتند ازآرژانیتن، بولیوی، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، گینه استوایی، کوبا، جمهوری دومینیکن، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، پرو، اروگوئه و ونزوئلا. (به جز برزیل در تمام کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی اسپانیایی، زبان رسمی است.) 

مذهب مردم اسپانیا

۹۷ درصد جمعیت اسپانیا مسیحی هستند. از این نظر، اسپانیا بعد از ایتالیا   که مقر استقرار پاپ است –  بیشترین میزان کاتولیک ها را دارد. این کشور به ۱۱ قلمرو سراسقف نشین و ۵۲ قلمروی دستیار اسقف نشین تقسیم می شود. حوزه های سراسقفی مادرید و بارسلون، با واتیکان در ارتباط هستند. گروه های کوچک پروتستان، یهودی و مسلمان نیز وجود دارد.

در سال های اخیر در اسپانیا نیز همچون بسیاری کشورهای دیگر، تعدادی مراکز و جوامع اسلامی تأسیس شده است که برخی از آنها عبارتند از:

 • جمعیت اسلامی اسپانیا: دفتر مرکزی جمعیت، در مادرید واقع شده و شعباتی در شهرهای گرانادا، سویا، مالاگا، والنسیا، زاراگوزا، بیلبائو و کوردوبا دارد. از مهمترین فعالیت های این جمعیت، تهیه ماهنامه ای است به زبان اسپانیایی به نام اسلام و ماهنامه ای به زبان عربی، به نام عروه الوثقی و یک بولتن خبری به نام اخبار من آندلس و نیز برگزاری مراسم نمازهای یومیه و نماز جمعه. این گروه، مسجد و کتابخانه ای هم در شهر گرانادا بنا کرده اند؛
 • مرکز اسلامی : که در مادرید است و شعباتی در دیگر شهرها به ویژه شهرهای منطقه آندلس دارد. شهر گرانادا به این دلیل که پیشتر، پایتخت مسلمانان بوده و کاخ تاریخی الحمراء و دیگر آثار تاریخی اسلامی در آن وجود دارد، سبب جذب مهاجران مسلمان به این شهر شده است. این مرکز وابسته به جمعیت اخوان المسلمین بوده و عربستان و شیخ نشینهای حوزه خلیج فارسی آن حمایت می کنند. بانی این مرکز، حسام ابومحمد بسام از اهالی سوریه
 • جماعت اسلامی اسپانیا: مقر آن شهر گرانادا است.
 • جماعت مسلمانان آندلسی: دفتر مرکزی آنها در شهر گرانادا واقع شده و فعالیتهای فرهنگی گسترده ای ندارد.
 • جمعیت اسلامی آندلس: در مالاگا واقع در ایالت اندلس قرار دارد.
 • جامعهٔ مسلمانان سویا: دفتر مرکزی آن در شهر سویا در ایالت خودمختار آندلس است.
 • مسجد البنیه: در گرانادا قرار دارد.
 • مرکز اسلامی تشیع: که مسلمانان لبنانی، ایرانی و عراقی آن را اداره می کنند.
 • مسجد پیلارہ
 • مسجد پدرو آداددر: شهر کوردوبا.
 • مسجد مارویا: در حوالی مالاگا.

تاریخ مذهبی اسپانیا

در سال ۷۱۱ مسلمانان، اسپانیا را تصرف کردند. آنها چندین قرن کنترل بخش وسیعی از شبه جزیره ایبریا را در دست داشتند. بازتاب آشکار فرهنگ اسلامی در قرن ۱۰ نمایان شد. فرمانروایان مسلمان، سیستم موثر آبیاری و محصولات جدید به اسپانیا آوردند؛ تجارت و بازرگانی را رونق دادند؛ فلسفه، ریاضی و پزشکی نیز در زمان تسلط آنها شکوفا شد؛ ولی عاقبت در قرن یازدهم، مسیحیان شمال اسپانیا حکومت آنان را برانداختند. دومین حمله مسلمانان از آفریقای شمالی، از جانب الموهاد بود و به آلموراویدز حمله کردند. در سال ۱۱۴۰ آنها نیز سرنگون شدند. در سال ۱۲۱۲، آلمو هادها در نبرد با لاس ناوز دو تولوسا شکست خوردند و سیطره مسلمانان از بین رفت. حکومت مسیحیان در قلمرو مسلمانان، آغاز به گسترش کرد و در سال ۱۲۳۰، اکثر نواحی آندلسی تحت کنترل آنها درآمد؛ فقط اهالی گرانادا مسلمان باقی ماندند. کنترل گرانادا تا سال ۱۴۹۲ در دست مسلمانان بود.

پرچم اسپانیا

درباره اسپانیا و پرچم اسپانیا می توان گفت پرچم اسپانیا در سال ۱۹۷۸ مشخص و تثبیت شد و سه نوار افقی به رنگ های قرمز و زرد دارد؛ نوارهای بالایی و پایینی، قرمز و یک اندازه هستند و نوار زرد رنگ، در وسط و دو برابر اندازه نوارهای قرمز است. در سمت چپ نوار زرد رنگ، نشان اسپانیا نقش بسته است. پرچم امروزی، در ۱۹ دسامبر ۱۹۸۱ تصویب شد. (Rojo) به معنی رنگ قرمز و (Amarillo) زرد است.
هر کدام از ربع دایره ها در نشان پرچم، نمایانگر یکی از ۴ سلسله و عصر پادشاهی مهم اسپانیا است که همه با هم در اواخر قرن ۱۵، اسپانیای متحد را تشکیل دادند. اسامی این پادشاهان، این هاست :

 • کاستیل (Castile) که با قلعه و دژ مشخص شده است؛
 • لئون (Leon) که شیر نماد آن است؛
 • آراگون (Aragon) که با نوارهای زرد و قرمز و به صورت عمودی، مشخص است (۴ نوار قرمز و ۵ نوار زرد):
 • ناوار(Navarre) که نماد ان، زنجیره های متصل به هم است:
 • همچنین موریس، پادشاه گرانادا با میوهٔ انار(Pomegranate) در پایین آرم، مشخص شده است.

دو ستون با علامت پرچم کشتی، نمایانگر کشف اسپانیا و استعمار آمریکا است و ستونها دروازهٔ جبل الطارق به سوی اقیانوس اطلس هستند.

 

فرهنگ و آداب و رسوم اسپانیا

درباره اسپانیا و فرهنگ اسپانیا باید بگوییم برای پرداختن به فرهنگ اسپانیا به هر شکل، باید به نقش مذهب، در تاریخ و زندگی افراد این کشور نیز توجه کرد. زندگی مردم اسپانیا نسبت به سال های گذشته، بسیار تغییر کرده است و بسیاری از سخت گیری های دینی و مذهبی آن، از بین رفته است. در اسپانیا دست دادن، سلام کردن و روبوسی هنگام ملاقات، بین مردم متداول استآنها وقتی به خانهٔ شخصی دعوت می شوند، معمولا هدیه ای کوچک با خود می برند. زندگی در اسپانیا به خصوص در نواحی جنوبی، نسبت به سایر مناطق اروپا آرامتر است. واحد خانواده در اسپانیا از دیگر کشورهای اروپایی، بزرگتر ستشاید آنها به نظر، مردمی تنبل بیایند؛ ولی در واقع چنین نیست، آنها مردمی زحمتکش هستند. اسپانیایی ها به موسیقی و رقص علاقه دارند.
ورود رومیان به اسپانیا درسال ۱۳۳ قبل از میلاد و تأثیر فرهنگ رومی بر اکثریت جمعیت شبه جزیره ایبریا، آنچنان فرهنگ کلاسیک را در آنها نهادینه کرد که در نتیجه آنان در برابر حملات مکرر قبایل وحشی با تکیه بر این فرهنگ، توان مقاومت پیدا کردند.
در طی حدود ۸ قرن بعد از فتح اسپانیا به دست مسلمانان، تا خروج آخرین بازماندگان حکومت آنان، آنچنان مخلوطی از فرهنگ های مختلف اسلامی، رومی و مسیحی ایجاد شد که امروز نیز فرهنگ اسپانیایی را از دیگر فرهنگ های اروپایی متمایز می کند.
در ۱۱۲۵ مدرسه ای در تولدو برای ترجمهٔ اثار ارسطو، اقلیدس، بطلیموس و جالینوس به زبان لاتین و بعدها به سایر زبانهای اروپایی، وجود داشت و بدین سان طب، داروشناسی، گیاه شناسی و مثلثات به اروپا راه یافت. اسپانیا به دلیل موقعیت ویژهاش، یعنی واقع شدن در محل تلاقی دو فرهنگ اسلامی  شرقی و اروپای غربی، جایگاه خاصی در میان ملل اروپایی پیدا کرد. طی قرون ۱۶ و ۱۷ که به عصر طلایی تمدن اسپانیا معروف است، این کشور از نظر سیاست، ادبیات، هنر و الهیات، حقوق و علوم سرآمد کشورهای اروپایی بود.
فرهنگ سنتی اسپانیا که عمیقاً ریشه در مذهب، به خصوص آیین کاتولیک داشت، با حرکت عمومی اروپا به سوی سکولاریسم در قرن ۱۸ و همراهی نکردن اسپانیا، دچار نوعی انزوا شد. این وضعیت در قرن ۱۹ به نوعی برخورد میان دو دیدگاه سنتی و ناسیونالیستی از یک سو و طرفدارن لیبرالیسم اروپایی از سوی دیگر انجامید. همین وضعیت در اسپانیا موجب ابداع و رشد مکاتب برجسته و بدیع هنری شد. شاید بتوان ظهور سالوادور دالی و پیکاسو (دو تن از نام آورترین نقاشان صاحب سبک اسپانیایی در دوران معاصر) را از ثمرات این برخورد دانست. پدیده ی فرهنگی مهم دیگری که در فرهنگ اسپانیا باید به آن اشاره کرد، گاوبازی استدر قسمت ورزش به این موضوع خواهیم پرداخت. ادامه مطلب درباره اسپانیا را دنبال بفرمایید.

جشن ها و تعطیلات اسپانیا

تعطیلات اصلی اسپانیا سه یا ۴ هفته در ژوئیه و آگوست است. تعطیلات رسمی، عبارتند:

 • سال نو:اول ژانویه (11 دی)
 • روز سه پادشاه مقدس: ۶ ژانویه (۱۶ دی)
 • جشن سن خوزه ۱۹ :(San Jose) مارسی (۲۹ اسفند)
 • روز کارگر: اول می (۱۱اردیبهشت)
 • جمعه خوب: متغیر
 • روز سانتیاگو: ۲۵ جولای (۳ مرداد)
 • روز ملی (سالگرد رسیدن کریستوف کلمب به آمریکا): ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر)
 • روز قدیسین: اولی نوامبر (۰ ۱ آبان)
 • روز تأسیس: ۶ دسامبر (۱۵ آذر)
 • روز کریسمس: ۲۵ دسامبر (۴ دی)
 • پذیرش حضرت مریم: ۸ دسامبر (۱۷ اذر)

جشن سه پادشاه مقدس، روزی است که در آن، مردم اسپانیا از قدیم الایام، هدایای کریسمس خود را باز می کنند و خاطره و سالروز سهمگی را جشن می گیرند و به یاد می آوردند که سه مگی، هدایای آنها را از جمله طلا و کندر و مر به عیسی مسیح نوزاد تقدیم کردند. یکی از بخش های مهم زندگی مردم اسپانیا جشنواره های آنهاست.

این جشنواره ها معمولا با آیین رسمی عشای ربانی شروع می شوند و پس از آن، مردم، دسته جمعی و با شکوه بسیار در خیابان ها حرکت می کنند و تصویرهایی را با خود حمل می کنند. موسیقی، رقص، شعر و آواز به این مراسم جالب، روحی تازه می بخشند. جشن های کورپس کریستی (Corpus Christi) در تولدو و گرانادا و آیین هفتهٔ مقدس در آندلس (مخصوصا در سویل)، والادولید، و زامورا از وقایع مهم در این کشورند. جشنواره مهم دیگر، جشن آتش بازی جوزف مقدس است که در اسفند ماه (۱۹ مارس) در والنسیا برگزار می شود.

مجسمه هایی با شکوه و بزرگ از جنس خمیر کاغذی و تصاویر طنزآمیز با موضوع شخصیت های ملی و وقایع سال، نمایش داده می شود. در پایان هفته، بهترین مجسمه ها را در یک جشن آتش بازی می سوزانندمراسم فریا دو آبریل در فروردین ماه در سویل برگزار می شود. در ژوئن (خرداد)، هزاران نفر سوارکار با اسب های آراسته شان، به ال روسیو می روندرقص اسپانیولی (فلامینگو) و جشن های دیگر، همراه با این مراسم برگزار می شوند. زیارت سانتیاگو در تیر ماه، مراسمی است که در طی ان، از قدیس حامی اسپانیا تجلیل می کنند و زائران از سراسر دنیا پیاده از پیرنه به گالیسیا می روند. در تیر ماه جشن های سان فرمین در پامپلونا برگزار می شود. این جشن ها در ۷ جولای آغاز می شوند و در ۱۴ جولای گاوها را از میان خیابان ها برای شرکت در مسابقه گاوبازی از خیابان ها عبور می دهند.

پادشاهی اسپانیا شرایط خوبی را برای ساکنانش فراهم نموده و با شرایط قابل قبولی به مهاجران خارجی نیز اقامت می دهد، اما این به آن معنی نیست که بدون داشتن شرایط اولیه ی مهاجرت می توانید به راحتی به اسپانیا مهاجرت نمایید؛ فرد مهاجر باید بتواند هزینه های اولیه ی زندگی در اسپانیا را پرداخت نماید

روش های مهاجرت به اسپانیا

اغلب افرادی که قصد مهاجرت دارند می دانند که از آسان ترین و محبوب ترین روش های مهاجرتی، مهاجرت تحصیلی و یا کاری است، به این معنا که فرد مهاجر با هدف درس خواندن یا کارکردن اعلام می کند که قصد مهاجرت دارد. قوانین مهاجرتی در هر کشور متفاوت است و برخی کشورها به مهاجران کارمند یا دانشجو اقامت دائم نمی دهند اما این موضوع درباره ی همه ی کشورها صادق نیست.

در رابطه با اسپانیا باید بگوییم که راه های متعددی برای کسب اقامت و مهاجرت به آن وجود دارد که ما در اینجا به معرفی آن ها می پردازیم اما توجه داشته باشید سخنان و روش های مختلفی در رابطه با روش ها و مراحل مهاجرت به این کشور زده می شود؛ بنابراین شاید پس از خواندن این مقاله باز هم نیاز به مراجعه ی وکیل و مشورت با او به صورت حضوری داشته باشید تا با توجه به شرایطتان بهترین روش را جلوی پای شما بگذارد.

اقامت با ازدواج

یکی از آسان ترین روش های مهاجرت به اسپانیا و کسب اقامت دائم این کشور ازدواج است. برای این که فرد مهاجر بتواند اقامت اسپانیا را به دست آورد باید نامزد او از سفارت اسپانیا تقاضای خود را اعلام نماید و با مدارکی که از وی طلب می شود ثابت کند که قصد او به راستی ازدواج و زندگی با تبعه ی خارجی است و هیچ دروغی در کار نیست.

در ضمن فرد اسپانیایی باید بتواند مدارکی دال بر استطاعت مالی خود ارائه دهد که در آن مشخص باشد که می تواند هزینه های زندگی همسرش را نیز بپردازد. اگر همه ی مدارک تکمیل شود و سفارت مطمئن باشد که قصد فرد مورد نظر واقعا ازدواج و زندگی است، برای تبعه ی خارجی، ویزا صادر شده و وی می تواند در اسپانیا ساکن شود. تبعه ی خارجی می تواند پس از یک سال درخواست شهروند رسمی شدن اسپانیا را به سفارت ارائه داده و رسما شهروند اسپانیا شود. این در حالی است که در اغلب روش های دیگر فرد مهاجر باید ۱۰ سال بدون سابقه ی کیفری در اسپانیا سکونت داشته باشد تا به او حق شهروندی و اقامت دائم داده شود.

مهاجرت کاری به اسپانیا

یکی دیگر از روش های مهاجرتی به اسپانیا و کسب اقامت این کشور مهاجرت کاری است. این نوع مهاجرت کاغذبازی و مراحل زیادی دارد به همین خاطر اغلب توسط وکیلان مهاجرتی انجام می شود اما مراجعه به وکیلان الزامی نیست.

مهاجرت کاری به این معناست که کارفرمایی ساکن در اسپانیا اعلام می کند که به نیروی کاریِ فرد مهاجر نیاز دارد و می تواند در شرکت یا محل کارش او را استخدام کند. در این صورت فرد می تواند به کشور مورد نظر مهاجرت نماید.

اما این که کارفرمایی بدون شناخت کافی برای مهاجری دعوتنامه ارسال کند، کمی بعید به نظر می رسد. این روش بیشتر برای افرادی مفید است که با کمپانی های خارجی در تماس هستند و آن ها حاضر می شوند با توجه به شناختی که از فرد دارند، او را استخدام نمایند. در این رابطه کارفرمایان نیز با محدودیت هایی مواجه هستند برای مثال باید ۳ ماه متداول پوزیشن مورد نظرشان را در روزنامه ها آگهی کنند و اگر فردی اسپانیایی برای انجام آن کار پیدا نشد کارفرما می تواند تبعه ی خارجی استخدام نماید.

پس تکلیف افرادی که هیچ کارفرمایی را نمی شناسند چیست؟

هر کشور در فواصل زمانی مختلف به برخی از مهارت ها نیاز دارد مثلا کشوری به کشاورز و سرزمین دیگری به پزشک متخصص نیاز پیدا می کند، این شغل های مورد نیاز همه ساله طی فهرستی اعلام می شوند و مهاجرانی که واجد شرایط کار در آن موقعیت های شغلی باشند می توانند به استخدام این کشورها در آیند.

اگر فردی با رزومه و سابقه ی کاری خوب خود بتواند کارفرمایی را مجاب کند که می تواند فردی مفید برای وی و کمپانی اش باشد، می تواند در اسپانیا اقامت کرده و پس از ۱۰ سال شهروند رسمی این کشور شود.

 مهاجرت تحصیلی اسپانیا

افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور مقصد را دارند، می توانند از طریق تحصیلی اقدام به مهاجرت نمایند، ایرانیان زیادی از طریق تحصیلی اقدام به مهاجرت به اسپانیا می کنند زیرا این کشور شرایط تحصیلی خوبی در همه ی مقاطع دارد. زبان برخی دانشگاه های این کشور انگلیسی و برخی دیگر اسپانیایی هستند و همین موضوع باعث می شود که ایرانیان بتوانند با دانستن زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را دارید می توانید دانشگاه مد نظر خود را بیابید و از طریق وبسایت آن با شرایط تحصیل تبعه ی خارجی در آن آشنا شوید. افراد زیادی می پرسند که هزینه ی تحصیل در اسپانیا چقدر است؟! حقیقتا نمی توان هزینه ی دقیقی برای تحصیل در این کشور بیان کرد زیرا هزینه ی تحصیل در دانشگاه ها و رشته های تحصیلی گوناگون مختلف هستند، اما به صورت کلی می توان گفت که تحصیل در این کشور چیزی حدود ۵ الی ۶ هزار یورو ( حدود ۱۹ الی ۲۴ میلیون تومان) در سال هزینه در بر خواهد داشت.

 مهاجرت پناهندگی به اسپانیا

به دلیل این که سوالات زیادی درباره ی مهاجرت به روش پناهندگی به ما ارسال شده است این مورد را نیز بازگو می کنیم اما در همین ابتدای کلام باید بگوییم که این مورد به ندرت شامل ایرانیان می شود.

از طریق پناهندگی نیز می توان به اسپانیا مهاجرت نمود. این نوع مهاجرت مخصوص افرادی است که در کشورشان امنیت جانی ندارند برای مثال کشورشان درگیر جنگ است یا به دلایل قومی، مذهبی یا سیاسی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. فردی که درخواست مهاجرت پناهندگی می کند باید اثبات کند که واقعا در کشورش از نظر امنیتی دچار مشکل است.

کارناوال به هیچ عنوان مهاجرت پناهندگی به هیچ کشوری را پیشنهاد نمی کند زیرا این راه برای افرادی که شامل قوانین پناهندگی نمی شوند بسیار خطرناک است و غیرقانونی نیز به حساب می آید.

 مهاجرت سرمایه گذاری به اسپانیا

این نوع مهاجرت مخصوص افرادی است که در کشور خود مبلغی پول به دست آورده اند و علاقمند هستند پول خود را در اسپانیا سرمایه گذاری کنند، کشور اسپانیا برای این افراد شرایطی را قائل می شود که اگر آن ها را بپذیرند می توانند از طریق سرمایه گذاری و ورود پولشان به اسپانیا مهاجرت کرده و مقیم شوند.

سرمایه گذاری در اسپانیا را می توان به دو بخش اصلی خرید ملک و کار تقسیم بندی کرد که در ادامه به بررسی این دو روش می پردازیم:

 • خرید ملک در اسپانیا:

مهاجران علاقمند می توانند با خرید ملکی به قیمت حداقل ۱۵۰ هزار یورو (حدود ۶۰۰ میلیون تومان) به این کشور مهاجرت کنند. اما باید توجه داشته باشید که تنها خرید خانه موجب کسب اقامت برای مهاجران نمی شود و فرد باید ثابت کند که از چه طریقی قصد امرار معاش در این کشور را دارد و به نوعی خرید خانه تنها آسان کننده ی راه برای اوست. به عبارت دیگر شما با خرید ملک می توانید ویزای شینگن ۶ ماهه بگیرید و پس از آن از روش های دیگر مهاجرتی استفاده کرده و کسب اقامت نمایید.

خوب است بدانید تنها خرید ملک با مبلغ ۵۰۰،۰۰۰ یورو (حدود ۲ میلیارد تومان) می تواند باعث اقامت دائم فرد مهاجر شود. افرادی که می توانند چنین مبلغی برای خانه تقبل کنند بسیار اندک می باشند

.

 • سرمایه گذاری در کار:

در این روش مهاجر سرمایه ی خود را وارد اسپانیا کرده و وارد بازار کار می شود. روش های سرمایه گذاری در کار و در کشور اسپانیا مراحل متعددی دارد که باید توسط وکیلی کاردان پیگیری و انجام شود.

اما در پایان این روش هم فرد مهاجر می تواند اقامت دائم کسب کند.

 مهاجرت از طریق تمکن مالی در اسپانیا

اگر فرد مهاجر بتواند به دولت اسپانیا ثابت کند که می تواند از نظر مالی هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده اش را پرداخت کند می تواند برای مهاجرت به این کشور اقدام کرده و نهایتا مقیم این سرزمین گردد. البته باید کاملا مشخص باشد که مهاجر هزینه هایش را از چه جایی به دست آورده است.

این نوع مهاجرت مزایای زیادی دارد از قبیل:

 • -سهولت در مراحل تمدید اقامت
 • -عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی
 • -سریع بودن روند مهاجرت
 • -بهره مندی از امکانات شهروندی اروپا
 • -امکان استفاده از بیمه های مختلف اسپانیا

انواع ویزای اسپانیا

همانطور که در ابتدای کلام نیز اشاره کردیم اسپانیا جزو کشورهایی است که نیاز به ویزای شینگن برای ورود و خروج دارد اما ویزاهای دیگری نیز برای این کشور تعریف شده که در اینجا مرور کوتاهی بر آن ها خواهیم کرد و در آینده و در بخش مقالات سفارت اسپانیا بیشتر به توضیح آن ها خواهیم پرداخت:

-ویزای طلایی | Golden visa in Spain

-ویزای ثروت | Wealth visa in Spain

-ویزای سرمایه گذار | Investor visa in Spain

-ویزای تحصیلی

-ویزای کار

-ویزای بازنشستگی

نکات مهم برای مهاجرت به اسپانیا

تا اینجا مهاجرت به اسپانیا را به صورت کلی بررسی نمودیم اما لازم می دانیم نکاتی را بیان کنیم که دانستن آن ها در روند مهاجرتی شما به اسپانیا خالی از فایده نیست:

-برای درخواست مهاجرت، حضور فرد مهاجر در سفارتخانه الزامی است و باید خودش مدارک مربوطه را تحویل دهد.

-پس از قبول شدن مهاجرت شما باید حتما در زمانی که سفارتخانه به اطلاعتان می رساند (اغلب ۵۰ روز) وارد اسپانیا شوید.

-تا ۳۰ روز پس از ورود خود به اسپانیا حتما درخواست مجوز اقامتتان را به سفارتخانه ی مربوطه تحویل دهید.

-اغلب مهاجران اسپانیا تا ۱ سال حق خروج از کشور را ندارند بنابراین انتظار این موضوع را نیز داشته باشید.

-برای افرادی که قصد سکونت در اسپانیا را دارند خوب است که شماره ی ان آی ای (NIE) داشته باشند. این شماره به منزله ی تمکن مالی فرد و یا اقامت وی در اسپانیا نیست، اما شخصی که این کد را دارد می تواند در این کشور به خرید ملک، پرداخت مالیات، ایجاد کسب و کار، حساب بانکی و اموری از این قبیل بپردازد. گرفتن این شماره یکی از ابتدایی ترین امور برای مهاجرت به اسپانیا است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این کد می توانید از لینک رو به رو کمک بگیرید: لینک

-اگر قصد خرید ملک در اسپانیا را دارید ترجیحا از موسسات فروشِ ملکِ خود کشور اسپانیا خرید کنید زیرا آن ها بسیار معتبرتر هستند و نظارت خوبی روی فعالیت های آن ها وجود دارد و احتمال کلاه برداری کمتر است.

-اگر قصد کار در اسپانیا را دارید اما هنوز هیچ کارفرمایی شما را استخدام نکرده، باز هم می توانید برای مهاجرت کاری اقدام نمایید و امیدوار باشید که با تکیه بر مهارت های شخصی خود به استخدام یکی از کارفرمایان این کشور در بیایید.

-خرید ملک در اسپانیا با شرایطی خاص می تواند پس از ۲ سال باعث اقامت فرد مالک شود و حضور وی در اسپانیا نیز ضروری نیست تنها کافی است که ملک به نام او باشد.

-با داشتن اقامت اسپانیا می توانید در همه ی کشورهای عضو شینگن به کار، زندگی و تحصیل بپردازید و رفت و آمد شما هیچ مشکلی نخواهد داشت.

-مهاجرت از طریق ثبت شرکت در اسپانیا نیز ممکن است و از راه های متداول مهاجرتی این کشور نیز به حساب می آید.

 -اگر فرد مهاجر بتواند تمکن مالی خود را به دولت اسپانیا اثبات نماید می تواند به این کشور مهاجرت کند.