فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای واقع در اروپای غربی می باشد که از لحاظ مساحت با مساحتی برابر با ۵۵۰۰۰ کیلومتر مربع بزرگترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و از لحاظ جمعیت با جمعیتی بالغ بر ۶۷ میلیون نفر، دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا و چهل و دومین کشور بزرگ دنیا به شمار می­رود.

در همسایگی فرانسه کشورهایی چون بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوییس، ایتالیا، موناکو، اسپانیا و آندورا قرار دارند. فرانسه به دریای مدیترانه، دریای شمال و دریای انگلیسی و همچنین اقیانوس اطلس راه دارد. رشته کوههای معروف آلپ مرتفع ترین بخش خاک فرانسه به شمار می­روند که در نزدیکی مرز دو کشور همسایه سوییس و ایتالیا قرار دارند.

از نظر آب و هوایی، مناطق شمالی دارای آب و هوای معتدل است و مناطق شمال شرقی آب و هوای قاره­ای با تابستان­های گرم و زمستان های خنک تر دارد. جنوب کشور آب و هوای مدیترانه­ای دارد و ارتفاعات آن سرمای شدید و برف سنگینی در زمستان دارد. سواحل غربی نیز تحت تاثیر آب و هوای اقیانوس اطلس قرار گرفته و آب و هوای معتدل و نسبتاً ملایم همراه با بارش را دارد.فرانسه دارای ۲۲ ناحیه و ۹۶ شهرستان است که توسط دولت مرکزی اداره و زیر نظارت آن قرار دارد.

پایتخت فرانسه شهر افسانه ­ای پاریس است، شهری که مقلب است به شهر نور و عشق و بزرگترین شهر فرانسه نیز به شمار می­اید.

زبان رسمی مردم فرانسه فرانسوی است که بالغ بر ۸۸ درصد از مردم فرانسه به این زبان صحبت می­کنند.

بیشتر فرانسویان، مسیحی هستند. البته مسیحیت، تنها دین رایج در فرانسه نیست و طرفداران ادیان گوناگون در این کشور زندگی می‌کنند. تعداد زیادی از مسلمانان، بوداییان و یهودیان در این کشور سکونت دارند

فرانسه، مهد هنر و ادبیات است. جنبه‌های هنری فرانسه در آثار نقاشی گذشته و زمان حال به وضوح دیده می‌شود. هنرمندان و نقاشان متعددی در دوره‌های زمانی مختلف در فرانسه ظهور کرده‌اند و هنر فرانسه را ارتقاء بخشیده‌اند. هنرمندان مشهوری چون ادگار دگا، کاود مونه و پیر آگوست رنوآر از این کشور برخاسته‌اند. سرمایه‌های هنری فرانسه در موزه‌های متعددی نظیر لوور، پیکاسو و موزه‌ی Orsay به نمایش در آمده‌اند.

بناهای تاریخی، باشکوه و زیبای فرانسه در سراسر دنیا شناخته‌شده هستند. هر دوره‌ی زمانی خاص، تاثیری شگرف در رشد و توسعه‌ی کلیساهای باشکوه و کاخ‌های بی‌نظیر در این کشور داشته‌ است که امروزه فرانسه به داشتن آن ها می‌بالد. معماری این کشور متاثر از سبک‌های معماری رومی، گوتیک و ایتالیایی است. از میان شاخص‌ترین آثار معماری فرانسه که جزء جاذبه‌های گردشگری اصلی این کشور هستند، می‌توان برج ایفل و کاخ ورسای را نام برد

فرانسویان به خاطر علاقه به غذا در دنیا شناخته‌شده هستند. پنیرهای فرانسوی همه جای دنیا محبوب هستند. غذاها و نحوه‌ی طبخ آن‌ها از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است. فرانسوی‌ها غذای خوب را دوست دارند و به نحوه‌ی آماده‌سازی و طبخ غذا و نیز آداب و رسوم غذا خوردن حساس هستند. غذاها و سبک و سیاق آشپزی فرانسوی، امروزه در کشورهای غربی بسیار رواج یافته و محبوب است.

مردم کشور فرانسه، شیک‌پوش و طرفدار مد هستند. فرانسه، مرکز صنعت مد و پاریس پایتخت مد جهان است. فرانسویان ثروتمند هستند و سبک زندگی پر زرق‌و‌برقی دارند.نکاتی جالب در مورد فرانسه

فرانسه به عنوان یک کشور رمانتیک با تأکید زیاد بر روی احساسات شناخته می‌شود. البته این احساسات فقط مربوط به عشق نیست بلکه به غذا، نوشیدنی و زندگی خوب نیز پیوند می‌خورد.

غذاهای فرانسوی معمولاً با نان (به ویژه نان بلند و ترد باگت) و پنیر همراه هستند.

یکی از معروف‌ترین مدرسه‌های آشپزی جهان در فرانسه تأسیس شد و نامش «کوردون بلو» (Cordon Bleu) بود.

خانه‌های مد و فشن لوکس زیادی در پاریس وجود دارند که با شوهای متعدد، ستارگان مشهوری را از سر تا سر جهان به خود جذب می‌کنند.

فرانسوی‌ها باور دارند گل باید همیشه به تعداد زوج باشد.

خروس فرانسوی حیوان ملی این کشور است.

فرانسه هیچ آمار رسمی نژادی ندارد چون این کشور ادعا می‌کند کشور جمهوری خواه ایده‌آل و بی‌تعصب (به نژاد و رنگ پوست) است.

جمهوری دموکراتیک «کونگو» پرجمعیت‌ترین کشور فرانسوی زبان جهان است، نه فرانسه!

دولت فرانسه به شهروندانی که چندین فرزند خوش نام و محترم تربیت می‌کنند، مدال می‌دهد.

در پاریس می‌توانید با یک فرد مرده ازدواج کنید!

در پاریس مسجدی وجود دارد که در جنگ جهانی دوم با دادن شناسه‌ی مسلمانی به یهودیان پاریس، به آن‌ها کمک کرد تا از دست نازی‌ها نجات پیدا کنند.

فرانسه اولین کشوری است که «پلاک خودرو» را به جهان معرفی کرد.

در فرانسه کافی شاپی وجود دارد که اگر هنگام سفارش «سلام» یا «لطفا» نگویید، باید پول بیشتری بابت سفارش خود بپردازید!

در فرانسه از هر ۵ نفر، یک نفر افسرده است و این امر این کشور را به افسرده‌ترین کشور دنیا تبدیل کرده است.

دیر رسیدن برای غذا بیش از ۱۰ دقیقه و بدون تماس و توضیح دادن تأخیر بسیار بی‌ادبانه و توهین آمیز محسوب می‌شود.

خیابان ویکتور هوگو در همه شهر‌های فرانسه وجود دارد.

قدیمی ترین پل در پاریس Pont Neuf (پل جدید) نامیده می شود.

بلند‌ترین قله اروپا (مون بلان) -4810 متر- در رشته کوه آلپ در فرانسه قرار دارد.

قدیمی‌ترین صدای ضبط شده انسان، فرانسوی است - یک قطعه 10 ثانیه از آهنگ Au Clair de la Lune توسط ادوارد-لئون اسکات.