انگلستان

انگلستان بزرگترین کشور بریتانیا است و در عین حال میزبان بزرگترین پایتخت اروپا ، لندن است. همچنین، وجود صدها جاذبه، کیلومترها نوار ساحلی، تاریخ و فرهنگ منحصر به فرد باعث شده است تا گردشگران بسیاری علاقه مند سفر به انگلستان باشند. در این راستا اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید پیش از سفر به این کشور از سفارت یا کنسولگری بریتانیا در کشور خود برای گرفتن ویزا اقدام کنند. نکته قابل توجه ویزای کشور انگلستان در میان ویزاها از اعتبار خاص و بالایی برخوردار است.


انواع ویزای انگلستان

·        ویزای توریستی

·        ویزای تحصیلی


مراحل دریافت ویزای توریستی

ویزای توریستی به افرادی تعلق می‌گیرد که برای تفریح، گردش یا دیدار با خانواده قصد سفر به انگلستان را دارند. پروسه درخواست و صدور ویزای توریستی انگلستان مشابه سایر کشورها است. ویزای کشور انگلستان نیازی به مصاحبه ندارد، ولی حضور متقاضی در زمان تعیین شده در محل سفارت برای انجام انگشت‌‌نگاری، ارائه مدارک درخواستی و پرداخت هزینه ویزا الزامی است. در این مرحله، اصل مدارک و گذرنامه‌ی متقاضی به همراه کپی‌ آن‌ها نزد بخش ویزای سفارت انگلیس خواهد ماند و بابت آن رسیدی تحویل داده خواهد شد. بعد از صدور ویزا، مدارک اصلی به متقاضی برگردانده می‌شود.

مدت زمان لازم برای صدور ویزای انگلستان امکان دارد تا 20 روز کاری طول بکشد و مدت اعتبار ویزا در سه نوع شش ماهه ، یک ساله و پنج ساله صادر می‌شود.

در صورت ارائه اطلاعات یا مدارک جعلی به بخش ویزای سفارت انگلیس، مسئولان سفارت اجازه دارند علاوه بر رد درخواست متقاضی، برای مدت ده سال از تمامی درخواست‌های فرد مذکور برای هرگونه ویزای انگلستان جلوگیری به عمل آورند.


مدارک لازم برای صدور ویزای انگلستان

1.     شناسنامه و کارت ملی

2.     اصل گذرنامه دارای اعتبار یک‌ ساله به همراه گذرنامه قدیمی

3.     اصل و کپی اسناد و اموال غیر‌منقول متقاضی و همسر وی

4.     اصل ریز پرینت حساب شخصی و جاری سه ماه گذشته (برای مدیران و سهامداران ارائه اصل ریز پرینت حساب شرکت و شخصی شش ماه گذشته الزامی است)

5.     دو قطعه عکس رنگی زمینه سفید

6.     اصل مدارک شغلی مانند گواهی اشتغال به کار، پروانه کسب، لیست بیمه، کارت پرسنلی، حکم و کارت بازنشستگی، پروانه مطب، کارت مهندسی، کارت دانشجویی و...

7.     گواهی سپرده یا اوراق بهادار (سهام)

8.     اصل اجاره‌ نامه املاکی که سند آن‌ها ارائه شده است.

9.     اصل یا کپی دعوتنامه (در صورت وجود؛ در این حالت باید کلیه مدارک میزبان شامل برگه‌های مالیاتی سه ماه گذشته، کپی پاسپورت یا اقامت دائم، پرینت حساب بانکی، مدارک شغلی، سند محل اقامت، قبوض پرداختی نیز ارائه شوند)

10. واچر هتل

11. اصل سند ازدواج


*کلیه مدارک فوق باید دارای ترجمه رسمی انگلیسی باشند *


ویزای تحصیلی

بریتانیا با سیستم فوق العاده آموزش عالی و صدها دانشگاه ، در سطح جهان تجربه ای غنی را برای دانشجویان بین المللی به ارمغان می آورد.دوره ها و دانشگاه ها با هم متفاوت بوده و هر دانشجو نیز به دنبال همین تفاوت ها است. بنابراین انتخاب دوره مناسب در دانشگاه مناسب، کمی کار و زمان می طلبد.

رتبه بندی دانشگاهای کشور انگلستان به ۳ دسته ی یک تا ده دنیا که شامل بهترین های این کشور نظیر آکسفورد و کمبریج و لندن میباشد که جدا از شرایط بسیار سخت پذیرش در این کشور از هزینه ی زیادی برای افراد بین المللی برخوردار بوده و خیلی مورد توصیه نمی‌باشد.

نوع دوم دانشگاههای این کشور که بهترین نوع پذیرش ویزای تحصیلی انگلستان و پذیرش بدون نیاز به مدرک زبان به آن تعلق دارد که شامل دانشگاه‌های رتبه‌های ده تا صد انگلستان در این کشور می‌شود که به مراتب هزینه هایی بهتر و امکاناتی جهانی را در بر دارد و مورد توصیه برای اخذ پذیرش می‌باشد.

نوع سوم که به نوعی به مراکز آموزش فانتزی و لوکس این کشور اطلاق می‌شود از لحاظ کیفی پایین بوده هزینه ی بسیار بالای تحصیلی را در برداشته که آن هم مورد توصیه نمی‌باشد.

اخذ ویزای تحصیلی انگستان در تمام مقاطع تحصیلی و در تمام سنین برای متقاضیان امکان پذیر می باشد و اگر سن افراد از ۳۵ سال بالاتر باشد، اخذ ویزای تحصیلی انگلستان با ریسک بالایی مواجه خواهد شد. لازم به ذکر است که کشور انگلستان دارای ۳۴۰۰ دانشگاه و کالج است و دانشگاه ها و کالج های این کشور از رنکینگ بسیار بالایی در سراسر دنیا برخوردار هستند.

دوره تحصیل در انگلستان از مابقی کشورها یک سال کمتر می باشد. برای مثال در اکثر نقاط دنیا دوره تحصیل در مقطع فوق لیسانس دو سال است در حالی که در کشور انگلیس ۹ ماه و یا ۱۲ ماه (بسته به نوع دوره انتخابی) می باشد و البته مدرک اعطایی از دانشگاه های این کشور با آنکه دوره تحصیل در انگلستان از مدت تحصیل تصویب شده در کشور ما کمتر است ، مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشد .

 در دوران تحصیل در مقطع لیسانس به بالا نیز متقاضی حق کار به صورت رسمی را نیز خواهد داشت و انتخاب گزینه اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در دانشگاه های برتر انگلستان برای اشخاصی که هدف از مهاجرت خود را یافتن کار در این کشور و اخذ ویزای کار بنا نهادند ، بهترین راه می باشد.