آلمان

جمهوری فدرال آلمان کشوری سرسبز به مساحت 35712141 کیلومتر مربع از شمال با دریای بالتیک و کشور دانمارک و دریای شمال و از جنوب با کشور اتریش و سوئیس و از شرق با کشورهای لهستان و جمهوری چک و از غرب با کشورهای فرانسه و لوکزامبورگ و بلژیک و هلند همسایه می باشد .

خطه ی آلمان آمیزه ای از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه ای از باتلاقها و دریاچه هاست . شمال آن سرزمینی است پست که بخش بزرگی از ساحل آن سدبندی شده است .

رودخانه یک عنصر ثابت در مناظر طبیعی آلمان است . مهمترین رودخانه ی آلمان راین است که پر رفت و آمدترین راه آبی در اروپا ست . این رودخانه افزون بر اهمیت اقتصادی جایگاه ویژه ای در فرهنگ آلمان دارد . آلمانی ها با داستان ها و چکامه ها های فراوان درباره ی راین این رودخانه را به نمادی از هویت قومی خود تبدیل کرده اند .

نکاتی جالب درباره کشور آلمان

آلمان ها مردمانی قانونمند هستند که بیشتر از سایر مردم دنیا برای خودشان قانون و مقررات دارند.

بلند صحبت کردن یا آدامس جویدن در جمع از نظر آنها کار خوبی نیست و انتظار هم ندارند کسی برای کار اداری به خانه آنها تلفن بزند؛ مگر در مواقع اضطراری.

لباس‌های تمیز و مرتب اثر مثبتی بر این مردم دارد. در صف‌های سینما، اتوبوس و غیره، فاصله را با نفر جلویی حفظ می‌کنند. این فاصله را همه حفظ می‌کنند و کسی خودش را بین شما و نفر جلویی جا نمی‌زند.

چنانچه در رستوران برای صرف غذا می‌روید اگر آرنج‌های خود را روی میز قرار دهید دور از ادب است و در رستوران نباید موقع غذا خوردن از مچ دست بیشتر روی میز قرار گیرد و موقع غذا خوردن باید چنگال غذا‌خوری را تا اتمام غذا به دست داشته باشید و هرگز نباید چنگال دردست راست قرار گیرد.

انعام دادن در رستوران‌ها از آداب مردم آلمان است و معمولاً برای این کار پانزده درصد از بهای غذا را به گارسون (پیشخدمت) می‌دهند. برای پرداخت بهای رستوران در بسیاری از رستوران‌ها می‌توانید از کارت‌های اعتباری بین‌المللی یا کارت بانک‌های آلمانی نیز استفاده کنید. پرداخت نقدی هم که موجب خوشنودی صاحب رستوران است.

پس انداز، سخت کوشی و احترام به تمام مردم از دیگر ویژگی‌های آلمانی‌ها محسوب می‌شود.

مردم اغلب موقع دیدار و خداحافظی دست می‌دهند.

نشستن سر میز قبل از خانم میزبان مؤدبانه نیست و حین صرف غذا بهتر است دست‌هایتان روی میز باشد.

بهتر است برای رعایت ادب، تمام غذای خود را میل کرده و در انتها چاقو و چنگالتان را کنار یکدیگر قرار دهید.

زمانی که به خانه یک آلمانی دعوت شدید همیشه برای خانم میزبان کادوی کوچکی تهیه کنید. برای مهمانی‌های بزرگ یک روز قبل یا بعد از مهمانی برای میزبان گل می‌فرستند. هیچ وقت ۱۳ شاخه گل برای کسی نفرستید زیرا آن را بد یمن می‌دانند.

آلمانی‌ها به احترام بزرگ‌ترها و افراد محترم مانند دکتر یا معلم خود می‌ایستند.

آلمان بعد از روسیه پر جمعیت‌ترین کشور اروپایی محسوب می‌شود.

موسیقی کلاسیک به طور وسیعی در احاطه آهنگسازان آلمانی زبان بود که از این میان می‌توان به باخ، بتهوون، شومان، برامس، واگنر و اشتراوس اشاره کرد.

بزرگ‌ترین فیلسوف‌های تاریخ دنیا مانند کانت، هگل، شوپنهاور، نیچه و هایدگر آلمانی بودند.

کشف انسولین، اختراع کلارینت (نوعی ساز بادی)، ساعت جیبی، ماشین حساب اتوماتیک، پارافین، موتورهای دیزلی و نمایشگرهای LCD در آلمان اتفاق افتاد.

کلیسای جامع «اولم» (Ulm) بلندترین کلیسای جامع دنیا بوده و ۱۶۱ متر ارتفاع دارد.

بزرگ‌ترین ایستگاه قطار اروپا در سال ۲۰۰۶ در آلمان افتتاح شد.

بانک مرکزی اروپا در این کشور قرار دارد.