image

دومینیکا

پاسپورت دومینیکا

طبق آخرین گزارشات منتشر شده (در 2016 فوریه )، اتباع کشور دومنیکا می توانند بدون نیاز به ویزا به 119 کشور دنیا سفر کنید. اعتبار پاسپورت دومنیکا در رتبه 41 ام دنیا قرار دارد. از جمله مهم ترین کشورها که با داشتن پاسپورت دومنیکا بدون نیاز به ویزا می توان به آن ها  سفر کرد، انگلستان وکشورهای حوزه شنگن می باشد. موافقت نامه برای معافیت ویزای متقابل بین دومنیکا و کشورهای حوزه شنگن در (می 2015) به امضا رسید. گروه مشاوران پارت ونک در امر مشاوره در جهت اخذ پاسپورت دومنیکا، آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم می باشد.


برنامه پاسپورت دومنیکا برای سرمایه گذاری

دولت مشترک المنافع دومنیکا یک برنامه اقتصادی شهروندی ایجاد نموده است که به عنوان مجرایی در توسعه ملی به حساب می آید. برنامه اقتصادی مذکور به متقاضیان این امکان را می دهد که بدون درخواست اقامت، تبدیل به یک شهروند در کشور مشترک المنافع دومنیکا شوند.شما به عنوان یک شهروند جدید، مجبور به زندگی در دومنیکا نیستید ولی مانند هر شهروند دیگری این حق را دارید که در دومنیکا زندگی کنید.سرمایه اهدائی به دومنیکا برای توسعه فناوری اطلاعات، صنعت، کشاورزی، گردشگری و ... و همچنین در پروژه های چون مدارس غیرانتفاعی، بازسازی بیمارستان، استادیوم ورزشی و دیگر پروژه های بخش خصوصی به کاربرده می شود.

در نظر داشته باشید که هر گونه مدارک جعلی و تقلبی، اطلاعات و اظهارات غلط که به صورت عمدی باشند. منجر به رد درخواست خواهد شد. در چنین مواردی مبلغ سرمایه گذاری توسط دولت دومنیکا ضبط خواهد گردیده و مسترد نخواهد شد.

سرمایه اهدایی پس از تایید مدارک به حساب دولت دومنیکا پرداخت می گردد. داشتن شرایط زیر جهت برنامه اقتصادی شهروندی لازم می باشد:

متقاضی اصلی باید بالای 21 سال باشد.

افراد وابسته و فرزندان متقاضی باید زیر 25 سال و مجرد باشند.

متقاضی نباید هیچ گونه سابقه ارتکاب جرم داشته باشد

متقاضی باید یک سری معاینات پزشکی انجام دهد.

چرا پاسپورت دومنیکا

دومنیکا تنها کشوری است که در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به اعطای پاسپورت و حق شهروندی اقدام می کند.

دومنیکا پایین ترین قیمت را در میان کشورهای اهدا کننده پاسپورت با سرمایه گذاری، ارائه می کند.

در دومنیکا روند رسیدگی به پرونده ها سریع است.

زبان رسمی کشور دومنیکا انگلیسی است.

شهروند دومنیکا از معافیت مالیاتی برای بسیاری از امور برخوردار خواهد بود.

دارنده ی پاسپورت دومنیکا امکان مسافرت به 119 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا دارد.

با داشتن پاسپورت دومنیکا امکان اقامت و تحصیل در انگلستان و اروپا وجود دارد.

اعتبار 10 ساله پاسپورت دومنیکا و سهولت در تمدید مجدد.

برخی دیگر از مزایای پاسپورت دومنیکا

دومنیکا کشوری است که نسبت به تابعیت قبلی وآتی متقاضی اهمیت نمی دهد. بنابنراین شما آزادید که هر کجا که می خواهید زندگی کنید.

برای کسب تابعیت کامل و پاسپورت دومنیکا تنها 4 تا 8 ماه زمان نیاز است.

اخذ پاسپورت دومنیکا همراه با بهره مندی از کلیه حقوق شهروندی و استفاده از امتیازات دولتی می باشد.

دومنیکا کشور مستقل است که جزء کشورهای مشترک المنافع  انگلستان می باشد. بنابراین پاسپورت آن از ارزش بالایی برخوردار است. علاوه بر آن در صورت عدم حضور نماینده کشور دومنیکا، سفارت انگلستان می تواند نسبت به انجام امور متقاضی اقدام نماید.

تحصیل در دومنیکا به زبان انگلیسی بوده و سیستم آموزشی براساس سیستم بریتانیا می باشد.

شخص دارنده پاسپورت دومنیکا میتواند بدون ویزا به 119 کشور دنیا سفر نماید.علاوه براین کشورهایی که نیاز به ویزا دارند روال صدور ویزا آسان و سریع است.

از آنجاییکه دومنیکا از نظر منطقه زمانی برابر با منطقه زمانی نیویورک آمریکا می باشد.لذا مکان مناسبی برای تجارت می باشد.

کشور دومنیکا دارای دولتی دموکراتیک و رئیس جمهوری آن با رای مستقیم مردم انتخاب می شود.

 مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت دومنیکا:

 • کپی  گذر نامه متقاضی پاسپورت دومنیکا
 • کپی شناسنامه و کارت ملی ,تمامی اعضای خانواده متقاضی پاسپورت دومنیکا
 • مدارک ازدواج و طلاق متقاضی پاسپورت دومنیکا
 • گواهی کار، اگر کسب و کار خودتان را دارید وضعیت مالی  دقیق مورد نیاز است
 • آخرین مالیات بر درآمد متقاضی اصلی پاسپورت دومنیکا
 • رزومه و گزارش پیشینه کاری سرپرست خانواده
 • ترجمه رسمی از مدارک دانشگاهی متقاضی پاسپورت دومنیکا
 • مدرک تایید سلامت پزشکی متقاضی پاسپورت دومنیکا
 • گزارش پلیس با اثر انگشت از کشور محل تولد و همچنین کشوری که هم اکنون مقیم آن هستید (اگر یکی نیستند) که برای هر متقاضی بالای 16 سال ضروری است.
 • گواهی وضعیت کاری فعلی متقاضی پاسپورت دومنیکا
 • گواهی بانکی فرد متقاضی پاسپورت دومنیکا
 • هشت قطعه عکس مطابق سایز و مشخصات عکس گذرنامه برای متقاضی پاسپورت دومنیکا و اعضای خانواده
 • معرفی منابع مالی کسب شده ( مانند سود حاصل از تجارت ویا مبلغ به ارث برده شده و یا مبلغ دارایی فروخته شده)
 • مطمئن باشید که اطلاعات شما کاملا امن نزد ما و دولت دومنیکا باقی می ماند و بر هیچ شخص ثالثی آشکار نمی گردد. دولت دومنیکا در این مورد محتاط عمل می کند.

تفاوت تابعیت و اقامت

به طور کلی تفاوتهای زیادی میان تابعیت و اقامت وجود دارد. تابعیت بدون شرط است و افراد پس از دریافت آن دارای حق زندگی دائم، حق رای و کلیه حقوق قانونی شهروندان عادی آن کشور می شوند. شما می توانید از تمام حقوق یک شهروند دومنیکا به صورت کامل استفاده کنید، ویا حتی خود را نامزد مشاغل رده بالای دولتی کنید.اما برای حفظ اقامت در بسیاری از کشورها شرط های بسیاری وجود دارد. در صورت گرفتن اقامت از یک کشور، حق و حقوق شما نسبت به شهروندان محدودتر است. وقتی از کشوری تابعیت می گیرید، مجبور به زندگی در آنجا نیستید و هیچگونه محدودیت زمانی برای شما وجود نخواهد داشت. اما حق اقامت معمولا دارای زمان محدودی است و در صورتیکه شخص مقیم حدود 6 ماه از سال را در کشور محل اقامت زندگی نکند، دچار مشکلاتی شده و حتی در اکثر مواقع ممکن است اجازه اقامت خود را از دست بدهد.

درباره دومنیکا

دومنیکا کشوری است جزیره ای در دریای کارائیب، نام رسمی آن کشور مشترک المنافع دومنیکا و پایتخت آن روسو است.

از نظر جغرافیایی در فاصله حدود 2000 کیلومتری جنوب شرقی فلوریدا قرار گرفته و مساحت آن 745 کیلومتر مربع می باشد. دومنیکا عضو سازمان ملل متحد و بسیاری سازمان های بین المللی دیگر است. این کشور که عضو کشورهای مشترک المنافع بریتانیا است، دارای حکومت دموکراسی، رئیس جمهوری و نخست وزیر بوده و همچون کانادا و استرالیا و نیوزیلند و غیره، ملکه انگلستان را سرپرست خود می داند.

دومنیکا که از سال 1805 به تصرف بریتانیا درآمده بود، درسوم نوامبر سال 1978 از بریتانیا استقلال گرفته و به سازمان ملل متحد درآمد.

محیط زیست دومنیکا

دومنیکا در منطقه استوایی قرار گرفته و هوای نسبتا گرم دارد و دمای هوا از 10 درجه سانتی گراد در زمستان تا 33 درجه سانتی گراد در تابستان می باشد. مقدار سالیانه ریزش باران در برخی بخشهای این کشور تا چهارصد اینچ می رسد.

پایتخت کشور دومنیکا رزو( با تلفظ هچون گل رز) و به معنی نیستان است. دومین شهر مهم دومنیکا شهر پورتسموت است که در شمال غربی دومنیکا قرار دارد. دانشگاه پزشکی راس در این شهر می باشد. جمعیت دومنیکا بیش از 70000 نفر است.

دومنیکا کشوری کوهستانی و سرار سبز و جنگلی ، بیش از 9 آبشار دیدنی و دومین دریاچه بزرگ آب جوشان دنیا را دل خود دارد.

تاریخ دومنیکا

دومنیکا در تاریخ 3 نوامبر 1493 توسط کریستف کلمب و در طی سفر دومش به "بر جدید" کشف شد. او این سرزمین را در اختیار بویان سرخ پوست کارائیبی و جنگجویی یافت که از نسل بومیان آراواک بودند.

در قرن شانزدهم کشتی های اسپانیایی به دلیل شرایط باد و جریانات آبی مناسب، معمولا در دومنیکا لنگر می انداختند ولی به دلیل مخالفت و مقاومت های مردم دومنیکا ، عملا در آنجا ساکن و مستقر نشدند.

سیاست دومنیکا

حکومت دومنیکا دموکراتیک و مردم سالار است. قوه  مقننه پارلمان دومنیکا است که وظیفه قانون گذاری را بر عهده دارد. رئیس کشور رئیس جمهور و رئیس دولت نخست وزیر است که با رأی مستقیم مردم برگیزده می شود.

اقتصاد دومنیکا

اقتصاد دومنیکا  بر پایه کشاورزی استوار است ولی اکنون بیشتر تکیه بر توریزم محیط زیستی یا ایکوتوریزم دارد. همه ساله شمار بسیاری از مردم شهرنشین جهان صنعتی برای دیدن طبیعت بکر و دست نخورده و کوهنوردی و قایقرانی و غواصی و دیدن گله های نهنگ به این کشور سفر می کنند.

از جمله محصولات کشاورزی دومنیکا  میتوان از موز، نارگیل، کاکائو و قهوه و مرکبات نام برد.

در دومنیکا، همچون کشورهای پیشرفته غربی، میتوان از اینترنت و تلفن همراه و فکس و کارتهای اعتباری گوناگون و دستگاه های خودپرداز بانکی برخوردار بود.

استان های دومنیکا

دومنیکا به 10 استان تقسیم شده است که عبارت انداز:

1-استان سنت اندرو

2-استان سنت دیوید

3-استان سنت جوج

4- استان سنت جان

5-استان سنت جوزف

6-استان سنت لوک

7-استان سنت مارک

8- استان سنت پاتریک

9-استان سنت پاول

10-استان سنت پیتر

دین در دومنیکا

اکثر مردم دومنیکا مسیحی هستند و به صورت تقریبی 70% مردم کاتولیک، 20% پروستان و 10% باقی به سایر ادیان اعتقاد دارند.

مزایای پاسپورت دومنیکا

 • امکان سفر بدون ویزا به 119 کشور دنیا، ازجمله انگلستان و کشور های حوزه شنگن
 • اجازه اقامت در کشورهای مشترک المنافع انگلستان با داشتن پاسپورت دومنیکا
 • امکان گرفتن تابعیت دوم در زمان کوتاه
 • افتتاح انواع حسابهای بانکی و اعتباری وگذر از محدودیت های بین المللی با داشتن پاسپورت دومنیکا
 • فرصت تجارت آزادانه با تمام جهان
 • امکان زندگی در بسیاری از کشورهای حوزه دریای کارائیب از جمله باهاماس، بلیز، برمودا و هائیتی با در دست داشتن پاسپورت دومنیکا
 • عدم اجبار به زندگی در دومنیکا به عنوان یک شهروند جدید
 • امکان زندگی مادام العمر برای خودتان، همسر و فرزندانتان در این کشور زیبا

سوالات متدوال پیرامون اخذ پاسپورت دومنیکا

1-چرا کشور دومنیکا امکان اخذ تابعیت دوم را در اختیار متقاضیان قرار می دهد؟

برنامه اخذ پاسپورت دوم در برابر اهداء سرمایه، در حال حاضر در چند کشور شامل دومنیکا، سنت کیتس، قبرس و چند

کشو دیگه وجود دارد.

تفاوت دومنیکا با آنها:

 • هزینه اخذ پاسپورت دومنیکا بسیار کمتر از چند کشور دیگر است.
 • زمان لازم برای گرفتن پاسپورت کمتر از باقی کشورهاست.
 • در دومنیکا الزامی برای سکونت وجود ندارد.
 • سرمایه اهدائی در دومنیکا به صورت اهداء به دولت (اقتصاد آن کشور) است و در برابر آن تابعیت دوم به سرمایه گذار اهدا می گردد. مبلغ اهدائی شما دردومنیکا برای توسعه صنعت، کشاورزی، توریسم و...بکاربرده می شود. همین برنامه در کشورهای دیگر نیز اجرا می گردد ولی مبلغ اهدائی سرمایه بسیار بیشتر است.

2-چه کسانی می توانند از این برنامه استفاده کنند؟

شهروندان آمریکا، فرانسه، بلژیک، اسپنیا، انگلستان و سایر کشورهایی که به دنبال حداقل کردن مالیات خود و حفظ سرمایه و آزادی عمل بیشتری هستند، و همچنین افرادی که برای مسافرت آزادانه بدون نیاز به ویزای شنگن و انگلستان و دیگر کشورها نیاز به تابعیت دوم دارند متقاضیان پاسپورت دومنیکا هستند.

3-چرا باید برای تابعیت دوم از کشور دومنیکا اقدام کنم؟ زمانیکه می توانم از کشورهای مختلفی مانند کانادا و استرالیا اقامت بگیرم؟

به طور کلی تفاوتهای زیادی میان تابعیت و اقامت وجود دارد.

تابعیت بدون شرط است و افراد پس از دریافت آن دارای حق زندگی دائم، حق رأی وکلیه حقوق قانونی سایر شهروندان آن کشور هستند. شما می توانید از تمام حقوق به صورت کامل استفاده کنید و یا حتی خود را نامزد مشاغل رده بالای دولتی کنید. اما برای حفظ اقامت در بسیاری از کشورها شرط های متعددی وجود دارد. در صورت گرفتن اقامت از یک کشور، حق و حقوق شما نسبت به شهروندان محدودتر است. وقتی شما از کشوری تابعیت می گیرید مجبور به زندگی در آنجا نیستید و هیچگونه محدودیت زمانی برای شما وجود نخواهد داشت. اما حق اقامت معمولا دارای زمان محدودی است و در صورتیکه شخص مقیم حدود 6 ماه از سال را در کشور محل اقامت زندگی نکند، دچار مشکلاتی شده و حتی ممکن است حق اقامت خود را از دست بدهد.

زمان مورد نیاز برای گرفتن تابعیت از کشور دومنیکا در بیشتر مواقع، کمتر از گرفتن اقامت از سایر کشور های مهاجر پذیر است. گاهی گرفتن تابعیت دوم در حدود سه ماه انجام می شود.

4-چرا با داشتن پاسپورت دومنیکا دیگر نیازی به اخذ ویزا برای سفر به 119 کشور دنیا ندارم؟

دومنیکا عضو کشورهای مشترک المنافع بریتانیا و جدا شده از انگلستان است. دومنیکا همچنین عضو کشورهای بریتیش کالنی( مانند کانادا، استرالیا و نیوزلند)  ونیز کشورهای همکاری های کارائیب است، به همین دلیل دارای برنامه های معافیت ویزا، مشابه آنان می باشد. دقت کنید که دومنیکا با جمهوری دومنیکن اشتباه نگیرید.

5-من انگلیسی نمیدانم! آیا می توانم برای دریافت پاسپورت دومنیکا اقدام کنم؟

بله. همکاران فارسی زبان ما در کلیه مراحل شما را یاری می دهند. در صورت نیاز هنگام سفر به امارات برای مصاحبه در سفارت، راهنمای فارس زبان و مترجم شما را در سفر همراهی خواهد کرد. البته در 90 درصد مواقع نیازی به مصاحبه نمی باشد.

6-آیا با داشتن پاسپورت دومنیکا، مجبور هستم که در آن کشور زندگی کنم؟

خیر. پس از دریافت پاسپورت دومنیکا، شما به عنوان یک شهروند دومنیکا، اجازه زندگی در دومنیکا را برای همیشه خواهید داشت ولی در هیچ زمانی چه برای اقدام به گرفتن پاسپورت وچه بعد از گرفتن آن، شما مجبور به زندگی در دومنیکا نیستید.

7-پرداخت مالیات در دومنیکا چگونه است؟

دوت دومنیکا هیچگونه مالیاتی بر درآمد ، ارث، کار، بخشش و.... ندارد.اگر در داخل دومنیکا بیش از 5000 دلار آمریکا درآمد داشته باشید، باید برای مبالغ فراتز از آن مالیات بپردازد.

8-امکان خرید و فروش ملک در دومنیکا وجود دارد؟

بله. شما به عنوان یک شهروند دومنیکا می توانید ملک و هر چیز قانونی دیگر را بخریدو بفروشید.

9-آیا با داشتن پاسپورپ دومنیکا می توانم به ایران سفر کنم؟

شما می توانید با هر دو پاسپورت دومنیکا و ایرانی خود به ایران سفر کنید. اگر با پاسپورت ایرانی سفر کنید، طبیعتا ویزا لازم ندارید و به عنوان یک ایرانی، تحت قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران خواهید بود. ولی در صورت سفر با پاسپورت دومنیکا به ایران برای بیش از دو روز، لازم است به عنوان یک خارجی، ویزای ایران بگیرید که اخذ ویزا یک روزه است. در این صورت شما تحت حمایت دولت دومنیکا خواهید بود.

10-آیا با داشتن پاسپورت دومنیکا می توانم به آمریکا سفر کنم؟

شهروندان دومنیکا برای سفر به آمریکا نیاز به ویزا دارند. در صورت داشتن مدارک لازم این ویزا چند روزه قابل دریافت است. برای کسانی که بیش از شش ماه در برمودا اقامت داشته باشند، سفر به ایالت متحده آمریکا بدون نیاز به ویزا به دفعات مقدور است.

11-آیا می توانم در دومنیکا حساب بانکی و کارت اعتباری داشته باشم ؟

با داشتن پاسپورت دومنیکا شما می توانید در هر بانکی که بخواهید در تمام دنیا حساب باز کنید.

12-آیا خانواده درجه یک من می توانند به دومنیکا بیایند؟

می توانید آنها را برای دیدار دعوت کنید، بنابراین آنها ممکن است احتیاج به گرفتن ویزا داشته باشند. اگر می خواهید برای آنان نیز گذرنامه بگیرید، باید برایشان جداگانه اقدام کنید.

13-با تابعیت دومنیکا سفر به کدام کشورها بدون نیاز به ویزا امکان پذیر است؟

با پاسپورت دومنیکایی می توانید به 119 کشور بدون نیاز به ویزا و یا اخذ ویزا در زمان ورود به آن کشور سفر کنید. در مود سایر کشورهایی که ویزا لازم است، ویزا به سادگی و معمولا چند روزه صادر می شود. لیست کامل این کشورها در قسمت های بعدی آورده شده است.

14-با داشتن پاسپورت دومنیکا در کدام کشورها غیر از خود کشور دومنیکا می توانم اقامت داشته باشم؟

شما می توانید بدون نیاز به ویزا و تنها در دست داشتن پاسپورت دومنیکای خود، در کل جزایر ویرجین انگلیس(انگلستان، ولز، اسکاتلند، ایرلندو...)و کشورهای حوزه ی کارائیب (شامل: اهاماس، برمودا، سنت کیتزو نویس، گرانادا و بلیز، آیل آف من، جزایر ویرجین آمریکا) زندگی کنید.

15-آیا با داشتن پاسپورت دومنیکا می توانم در انگلستان کار کنم؟

برای کار در انگلستان نیاز به مجوز کار خواهید داشت، که با نامه کارفرمایتان می توانید درخواست مجوز کار نمایید. برای اتباع کشورهای مشترک المنافع دریافت این مجوز ساده است. با داشتن این مجوز می توانید رسما و دائما در هر جایی انگلستان(براساس درخواست کارفرما) مشغول به کار شوید.

16-هزینه اقدام برای پاسپورت دومنیکا چقدر است؟

براساس تعداد افراد خانواده وسن فرزندان، هزینه ها متفاوت بوده و طبق جدول اعلام شده تعیین می گردد. برای اطلاع از هزینه ها با توجه به شرایط شما،لطفا با تلفن های مشاوره تماس بگیرید.

17-زمان لازم برای اخذ پاسپورت دومنیکا چقدراست؟

درخواست عادی بسته به شرایط بین 4 تا 8 ماه خواهد بود در صورت در خواست خارج از نوبت این پروسه در حدود 3 ماه خواهد بود.زمان انجام این پروسه بستگی به ارسال به موقع مستندات و پیگیری موارد خواسته شده از طرف شما دارد.

18-پاسپورت اول من چه خواهد شد؟

دولت دونیکا پرونده شما را محرمانه می داند و دریافت پاسپورت جدید شما را به جایی اعلام نخواهد کرد. شما می توانید کماکان از پاسپورت اولتان  نیز استفاده کنید و مثل سابق آن را تمدید نمائید.

19-آیا تضمینی برای اخذ پاسپوررت دومنیکا از سوی شما وجود دارد؟

مشاورین ما با معرفی مستقیم بهترین وکلا ی که سالها تجربه موفق در این امردارند وکار شما را به درستی انجام خواهند داد. شما را راهنمایی میکنند.چنانچه مدارک غیر موثق و جعلی ارائه نمایید و یا مشکل قانونی با پلیس بین الملل داشته باشید یا دارای سلبقه کیفری مخفی شده ای باشید، تقاضای شما مردود خواهد شد. ارائه اطلاعات  جعلی اگر از پس اعطای تابعیت نیز فاش گردد، تعقیب قانونی و مجازات در برخواهد داشت. همچنین مبالغ مربوط به سرمایه گذاری در حساب تضمین شده واریز می گردند. با این حال ممکن است تحت شرایط خاصی تقاضای شما رد شود که در این صورت پرداخت آخر شما مسترد می گردد.

20-من هنوز خدمت سربازی را نگذرانده ام، چگونه می توانم اقدام کنم؟

اگر در آستانه خدمت سربازی هستید و پاسپورت ندارید، امکان اقدام مجردی برای فرار از سربازی ندارد.اما خانواده شما می توانند اقدام کنند و دراینصورت شما نیز اگر زیر 21 سال داشته باشید، پاسپورت خواهید گرفت. در غیر اینصورت نمی توانید اقدام کنید.

21-آیا با داشتن تابعیت دومنیکا باز هم باید به خدمت سربازی بروم؟

دومنیکا دارای خدمت سربازی اجباری نیست. در صورتیکه برای مسافرت به ایران از پاسپورت دومنیکایی استفاده کنید، لازم نیست به خدمت سربازی بروید.

22-آیا با داشتن پاسپورت دومنیکا می توانم در آن کشور کار کنم؟

بله. شما یک شهروند قانونی دومنیکا هستید و می توانید در صورت تمایل هر نوع شغل قانونی یا فعالیت تجاری داشته باشید. ثبت شرکت در دومنیکا یکبار برای همیشه است. دریافت پروانه بازرگانی نیز بسته به نوع شغل از رایگان تا نهایتا برای گرانترین مشاغل ( مثل بانکداری یا صرافی) حدود هزار دلار هزینه دارد.

23-آیا این روش مصاحبه دارد؟

خیر

24-پروانه شهروندی چیست؟

پروانه شهروندی سندی است که موجب آن شخص رسما دارای ملیت کشوری می شود و از تمام حقوق یک شهروند عادی آن کشور، از جمله دریافت پاسپورت، برخوردار می شود. در دومنیکا پروانه شهروندی شما به همراه گذرنامه به صورت تقریبا همزمان صادر می شود. بعضی از کشورها (مانند پاناما)ممکن است پاسپورت را صرفا به عنوان مدرک سفرو نه پذیرفتن شخص به عنوان شهروند ارائه کنند.

25-آیا ممکن است تابعیت من روزی باطل شود؟

خیر. شما برای همیشه شهروند دومنیکا خواهید بود. بنابراین همیشه حق دریافت پاسپورت دومنیکا خواهید داشت. خود پاسپورت به عنوان مدرکی برای مسافرت، هر 10 سال یکبار و فقط با 45 دلار تمدید می شود.

26-آیا می توانم با داشتن تابعیت دومنیکا از مشکلات سیاسی یا اقتصادی خود فرار کنم؟

دولت دومنیکا مایل نیست که از این برنامه به عنوان روشی برای فرار استفاده شود، بنابراین چند موضوع که باعث عدم قبولی افراد در این پروسه می شود عبارت اند از:

 • ارسال نکردن گواهی عدم سوء پیشینه : دومنیکا کشوری است که در آن درصد جرم و جنایت بسیار کم است و مسئولین مایلند این فضا به همین صورت حفظ شود. چنانچه شخصی سابقه جرم و جنایت داشته باشد، نمی تواند پاسپورت دومنیکا بگیرد.
 • سربازی: اگر در آستانه ی خدمت سربازی هستید و به دلیل سربازی پاسپورت ندارید، امکان اقدام مجردی برای فرار از سربازی وجود ندارد، اما خانواده ی شما می توانند اقدام خانوادگی کنند و در اینصورت شما نیز پاسپورت دومنیکا خواهید گرفت.
 • تاهل : اگر متاهل هستید و می خواهید به صورت مجرد اقدام کنید، باید در هنگام مصاحبه دلیل بسیار قانع کننده ای برای اینکار داشته باشید وگرنه احتمال مردودی شما بسیار زیاد خواهد بود. دلیل مسئله این است که برای فرار از خانواده از این برنامه سوء استفاده نشود.
 • پولشویی : می بایست منبع پولی که برای سرمایه گذاری جهت  دریافت پاسپورت استفاده می کنید مشخص و قانونی باشد، ( مثلا فروش ملک، ارث، پس انداز، تجارت و...). دومنیکا به سرمایه هایی که از روشهای غیرقانونی حاصل شده باشد، پاسخ منفی خواهد داد.

27-چه کسانی اجازه اخذ تابعیت از دومنیکا را ندارد؟

کسانی که دارای همسر از شهروندان کشورهای زیر هستند و یا یکی از تابعیت های آنان از کشورهای فهرست زیر است نیز نمی توانند در خواست تابعیت و پاسپورت دومنیکا نمایند و به تقاضاهای انان ترتیب اثر داده  نخواهد شد:

افغانستان، پاکستان، عراق، عربستان سعودی، سومالی، سودان، یمن، کره شمالی، چین

این تصمیم  بر اساس تصمیم  دولت و کشورهای عضو دریای کارائیب گرفته شده و ارتباطی با نژاد افراد ندارد.

28-آیا می توانم خودم با سفارت ارتباط برقرار نمایم و بدون پرداخت هزینه به نماینده این کاررا انجام دهم؟

این کار به هیچ طریقی توسط خود شما به تنهایی قابل انجام نیست، در واقع دولت دومنیکا فقط از طریق نمایندگان برگزیده خود اقدام به اعطای تابعیت  می نماید، حتی می توانید  صحت گفته ما را از طریق سایت رسمی دولت دومنیکا و یا سفارت بریتانیا در تهران بررسی فرمایید.