گواهینامه بین المللی

بازدید : 598   |      

خیلی از افراد برای سفرهای خود ترجیح می‌دهند به جای استفاده از قطار، کشتی، هواپیما، اتوبوس و... از ماشین شخصی خودشان استفاده نمایند.

استفاده از ماشین شخصی ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد از جمله مدت اقامت طولانی در مقصد، هزینه‌های بالای وسایل حمل و نقل عمومی در مقصد، لذت بردن از مسیر سفر، دیدن مقصدهای بین راهی و...

مراحل دریافت گواهی‌نامه بین‌المللی بسیار آسان است و وقت زیادی از شما نخواهد گرفت. در ادامه مراحل دریافت گواهی‌نامه بین‌المللی به طور کامل شرح داده می‌شود:

 • تهیه مدارک مورد نیازدر ابتدا باید لیست مدارک زیر را تهیه نمایید:
 1. برای دریافت گواهی‌نامه رانندگی بین‌المللی یک ساله: گواهی‌نامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و یک روز.
 2. برای دریافت گواهی‌نامه رانندگی بین‌المللی سه ساله: گواهی‌نامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال.
 3. یک قطعه عکس 3*4 (بانوان با حجاب اسلامی).
 4. اصل یا اسکن صفحه اول پاسپورت.
 5. گواهی‌نامه بین‌المللی سابق (در صورت داشتن اعتبار )
 6. تکمیل کردن فرم درخواست گواهی‌نامه بین‌المللی به دو زبان انگلیسی و فارسی (دقت کنید که در ترجمه انگلیسی تاریخ تولد به میلادی نوشته شود).

 

نکات مهم در مورد گواهی‌نامه بین‌المللی:

 • گواهی‌نامه‌های رانندگی بین‌المللی قابلیت تمدید ندارند و در صورتی که گواهی‌نامه بین المللی شما منقضی شود باید مجددا برای دریافت آنها طبق مراحلی که گفته شد اقدام نمایید.
 • بعضی از کشورها مثل ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی نسبت به سایر کشورها سخت‌گیری بیشتری می‌کنند و برای رانندگی در این کشورها باید اصل گواهی‌نامه ملی خود را نیز به همراه داشته باشید.
 • شخصی که گواهی‌نامه بین‌المللی دارد باید قوانین و مقررات مربوط به شرایط اقامت و اشتغال در کشورهای مسیر حرکت خود را بشناسد و آنها را رعایت نماید.

نکات مهم در مورد گواهی‌نامه‌های بین‌المللی سه ساله:

* به یاد داشته باشید که برخی کشورها گواهینامه بین المللی سه ساله را نمی‌پذیرند. می‌توانید فهرست این کشورها را در جدول زیر ببینید:

 • بعضی از کشورها گواهی‌نامه بین‌المللی سه ساله را قبول ندارند. لیست این کشورها: گینه استوایی، باربادوس، امارات، کومور، کلمبیا، ساحل عاج، آرژانتین، نپال، کوراکو، موریتانی، جامائیکا، چین، ایرلند، تایلند، تایوان، بورکینافاسو، هنگ کنگ، ونزوئلا، بولیوی، گواتمالا، جزایر کایمن، کاستاریکا، برونوئی، مالاوی، فیجی، قبرس، هائیتی، لیبی، زامبیا، جزایر بادگیر، ساموآ، آنگولا، رواندا، گورنسی، ماکائو، مالزی، جبل الطارق، نیجریه، باهاماس، بلیز، ژاپن، آمریکا، سنت کیتس و نویس، افغانستان، سائوتومه و پرینسیپ، سوازیلند، انگلستان، جزایر کیپ ورد، پاپوآگینه نو، کانادا به جز ایالات شمال غربی، بنگلادش، ورینام، کامبودیا، اوگاندا.
 • گواهی‌نامه سه ساله در کشور امارات، تنها برای ماشین‌های اجاره‌ای معتبر است.

قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی در داخل و خارج از کشور، لحظه به لحظه در حال تغییر هستند 

اگر برای دریافت گواهی‌نامه بین‌المللی عجله دارید بهترین راه این است که به پارت ونک یکی از نمایندگی اصلی  دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران واقع در مشهد مراجعه نمایید.

جهت اقدام و مشاوره هرگونه گواهینامه بین المللی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

05137675030 داخلی109