اطلاعات جامع جهت کاپوتاژ خودرو

اطلاعات جامع جهت کاپوتاژ خودرو

اطلاعات جامع جهت کاپوتاژ خودرو

شاید شما هم دوست داشته باشید که با خودروی شخصی خود به کشور دیگر سفر کنید. برای این‌کار باید خودروی خود را کاپوتاژ و به تلفظ صحیح‌تر، کابوتاژ (Cabotage) کنید. ما نیز در این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد که چگونه برای کاپوتاژ کردن خودروی خود اقدام کنید و به شما خواهیم گفت که برای این‌کار به چه مدارکی نیاز خواهید داشت.

شنبه 15 تیر 1398
798

کاپوتاژ چیست؟

معنای لغوی این عبارت به معنای حمل یک کالا از یک نقطه مرزی در یک کشور به نقطه مرزی دیگری در کشوری دیگر از طریق دریا می‌باشد؛ اما به طور کلی به مجوزی که برای حمل‌ونقل کالا از یک کشور به کشوری دیگر صادر می‌شود، کاپوتاژ و یا همان کابوتاژ می‌گویند. در واقع هنگامی که شما خودروی‌تان را کاپوتاژ می‌کنید، خودروی شما به‌عنوان یک کالا در نظر گرفته می‌شود که شما قصد خارج کردن آن از کشور را دارید.

مرحله اول: دریافت برگه کاپوتاژ

برای اینکه بخواهید با خودروی شخصی خود از مرز خارج شوید، در مرحله اول باید به اداره گمرک مراجعه کرده و برکه کاپوتاژ بگیرید. مدارک مورد نیاز و آدرس اداره گمرک مشهد  در ادامه برای شما نوشته شده است اما اگر در مشهد زندگی نمی‌کنید، باید به اداره گمرک ناحیه محل زندگی خود مراجعه کنید.

آدرس اداره گمرک مشهد

.......................................

مدارک مورد نیاز جهت دریافت برگه کاپوتاژ:

  • سند مالکیت
  • برگه سبز خودرو
  • کارت خودرو
  • کارت ملی و شناسنامه

مرحله دوم: صدور پلاک بین‌المللی(لینک)

پس از گرفتن برگه کاپوتاژ، نوبت به پلاک بین‌المللی می‌رسد. شما برای دریافت این پلاک باید نمایندگی اصلی  دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران واقع در مشهد مراجعه نمایید) آدرس شرکت )

مدارک مورد نیاز برای درخواست پلاک بین‌المللی(لینک )

گواهینامه بین‌المللی

گواهینامه بین‌المللی مدرکی است که به شما اجازه می‌دهد تا در کشورهای دیگر بتوانید رانندگی کنید. گواهینامه‌های صادرشده توسط جمهوری اسلامی ایران، اعتبار یکساله و سه‌ساله دارند و به هفت زبان زنده دنیا (انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی) ترجمه می‌شوند.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه بین‌المللی( لینک )

دفترچه بین‌المللی ماشین(لینک)

 شما برای کابوتاژ خودروی خود، علاوه بر مدارک بالا، به دفترچه بین‌المللی خودرو نیز نیاز دارید. در این دفترچه که به ۷ زبان بین‌المللی ترجمه شده است، تمام اطلاعات خودروی شما درج شده است. برای دریافت این دفترچه نیز به همانند مدارک مورد نیاز برای پلاک بین‌المللی می‌باشد.

 

نکاتی مهم که حتما باید به آن‌ها توجه کنید!

  1. برای انجام تمام مراحل بالا، حضور فرد یا نماینده قانونی او الزامی است.
  2. مدت زمان کاپوتاژ خودرو یک سال می‌باشد. اگر کمتر از یک‌ماه تا تاریخ اعتبار مجوز باقی مانده باشد، خودرو اجازه خروج از کشور را نخواهد داشت. شما باید قبل از اتمام اعتبار نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در صورت تمدید، هزینه پلاک و برچسب IR از شما دریافت نمی‌شود.
  3. برگه کاپوتاژ حتما باید ابطال شود و خود به خود ابطال نمی‌شود. عدم ابطال این برگه، جریمه به همراه خواهد داشت. برای ابطال این مجوز باید به مراکز گمرک مراجعه کنید.

 

جهت مشاوره با کارشناس ما تماس بگیرید.

05137675030 داخلی109

نظر بدهید